Príbeh Petra Inkognita Porošenka: Ukrajina žije v chudobe a jej prezident trávi dovolenku na Maledivách za pol milióna dolárov

Tam sa miliardár dostal pod pseudonymom Petro Incognito, píše Spiegel v rozsiahlom komentári  

Podľa  Escha  v tejto situácii vznikajú otázky, či Petro Porošenko naozaj chce uskutočniť reformy v krajine alebo je jeho cieľom iba vlastné obohacovanie.

„Ukrajinci sú sklamaní a západní partneri by mali pochopiť, že v Kyjeve reformy nielen nechcú, ale dokonca sa ich boja“, uviedol Christian Esch.

Prečo sa vyrovnať s jedným životom, keď si môžete dovoliť dva? Pravdepodobne o tom premýšľal Petro Porošenko, ktorý začal dovolenku na začiatku roka, napísal Der Spiegel. Kým v ukrajinskej televízii ukazovali ako prezident s rodinou oslavuje pravoslávne Vianoce, prezident so svojou ženou a deťmi v skutočnosti odpočíval na Maledivách. Súkromné lietadlo ho dopravilo na ostrov, ktorý im bol prenajatý. Nikto by o tejto ceste nemal vedieť, a tak sa Porošenko podľa článku schoval pod pseudonym Petro Incognito.

Príbeh cesty pána Incognito vyvolal v Kyjeve vlnu nespokojnosti. Ale skutočne, o čom prezident premýšľal na týždennej dovolenke za pol milióna dolárov, zatiaľ čo jeho krajina sa topí v chudobe? Štyri roky po tom, čo sa dostal k moci, ani občania Ukrajiny, ani jej partneri v zahraničí nevedia, s kým majú tú česť: s prezidentom chystajúcim vážne reformy, ktoré sľúbil pred voľbami, alebo podnikateľom, ktorý využíva svoju pozíciu pre vlastné obohatenie?

Potom, čo bývalý prezident Janukovyč utiekol do Ruska, krajina hľadala nový začiatok. Porošenko chcel viesť Ukrajinu na Západ, predať svoje čokoládové impérium, sľúbil transparentnosť, reformy a rýchly koniec vojny na Donbase. O štyri roky neskôr vojna pokračuje, reformy sa tiahnu, príjmy ľudí dramaticky poklesli a Porošenko nikdy nepredal svoj čokoládový koncern.

Západ, ktorý privítal protesty na Majdane, je tiež sklamaný z Porošenka, pretože je veľmi neochotný bojovať proti korupcii. Bývalý viceprezident Spojených štátov Joe Biden povedal, že v roku 2016 hrozil Porošenkovi: Ak sa nakoniec nezmení generálny prokurátor- nezíska úver, a až potom bude zdiskreditovaný generálny prokurátor Viktor Šokin odstavený. Vo Washingtone sa tomuto príbehu zasmiali ako dobrému vtipu, ale v skutočnosti je situácia smutná, poukazuje autor článku:

„Američania a Európania, ktorí v skutočnosti chcú pomôcť Kyjevu v boji proti korupcii, musia pochopiť, že to v Kyjeve vôbec nechcú“.

Štyri roky po zvrhnutí Janukovyča na Ukrajine nebol žiadny vysoký úradník odsúdený za korupciu. „Možno, že Porošenko nechce reformy vykonávať?“ Pýta sa autor článku. Ale potom čo chce? Odpovede na túto otázku sú rôzne. Podľa bývalého prezidenta Gruzínska a ukrajinského politika bez občianstva, Michaila Saakašviliho:

„Porošenko chce len peniaze – všetko ostatné pre neho nie je dôležité“.

Saakašvili vyhlasuje, že Porošenka pozná zo študijného štúdia, pretože študovali spoločne v Kyjeve. Súčasný prezident Ukrajiny, ako syn riaditeľa z mesta Bendery v Moldavsku, prejavil záujem o podnikanie. „Mal veľa peňazí a tiež si vyberal priateľov podľa toho, či majú peniaze, „povedal Saakašvili.

Cesty Porošenka a jeho priateľov sa rozdelili, ale udržiavali si kontakt. Porošenko postavil svoju čokoládovú ríšu a paralelne sa zaoberal politikou. Na Ukrajine to bolo bežné a mladý štát sa čoraz viac menil na spoločný podnik vedený miliardármi.

Prozápadná „oranžová revolúcia“ v roku 2004 nič nezmenila. Keď hovoril o dobe strávenej ako gubernátor oblasti Odesa, Saakašvili zdôraznil, že až vtedy pochopil, čím sa Porošenko riadi: „Jeho idea sa nazýva: peniaze. Reformy sú pre neho len PR. Ale peniaze sú skutočné. „

Nebolo príliš naivné očakávať od miliardára, že bude bojovať proti korupcii na Ukrajine? Zvlášť od toho, kto nejakú dobu slúžil ako minister hospodárstva aj pod „skorumpovaným prezidentom Janukovyčom“? Poslanec Najvyššej rady Sergej Leščenko pri tejto príležitosti povedal:

„Verejnosť sa v ňom zmýlila, rovnako ako ja.“

Ako poznamenal Chrisian Esch, Leščenko, rovnako ako nikto iný, nedokáže v médiách vysvetliť, ako na Ukrajine funguje korupcia, ale hlavné kanály ho už nepozývajú do relácií – od tej doby, čo začal kritizovať prezidenta.

„Namiesto zavádzania reforiem Porošenko posilnil svoju moc a obohatil sa,“ povedal politik.

Podľa Leščenka sa sklamanie vkradlo nenápadne a mal pre to mnoho dôvodov. Porošenko nebol vinný za to, že vojna v Donbase nemohla nájsť rýchle riešenie a že trpí ekonomika krajiny. Nie je to jeho vina, že sa zachovali staré štruktúry v štáte. V parlamente, rovnako ako predtým, sedia predovšetkým podnikatelia, a tak Leščenko Radu nazýva „najväčším byznis-klubom v Európe“.

Aké sú jeho priority, ukázal Porošenko najneskôr do februára 2016.

V tej dobe, jeden zo zahraničných reformátorov, ktorý slúžil ako minister ekonomiky, sa dostal do konfliktu s Igorom Kononenkom, armádnym amarátom Porošenka, ktorých okrem toho spájajú obchodné záujmy. Prezident sa postavil za svojho starého kamaráta, píše Esch.

Podľa novinárky Julie Mostovojej „Porošenko, ktorý sa narodil vo znamení Váh, neustále zvažuje svoje zisky namiesto toho, aby prijímal strategické rozhodnutia. Možno je Porošenko obchodná línia najmenším problémom. Najväčší problém je, že plán nemá.“

Poslanec Najvyššej rady Ihor Griněv, pomáhal Porošenko pri vypracovaní návrhu jeho kampane, na druhej strane tvrdí, že keď začínajú protesty, podnikatelia zvyčajne čakajú a konajú zo zákulisia, zatiaľ čo ukrajinský prezident v takýchto prípadoch dvakrát ukázal, že „vyšiel so svojej komfortnej zóny“ .

V roku 2014 Griněv analyzoval, aký dojem vyvoláva Porošenko u voličov, a spýtal sa, aké vozidlo si spájajú s prezidentským kandidátom. V prípade Porošenka bola odpoveď – traktor. Grinevovi sa to páčilo. Podľa neho „ľudia očakávali od Porošenka radikálnu činnosť, ale predstavili si pritom poľnohospodársky stroj skôr, než revolučný gadget.“ Dnes, občania hodnotia Porošenka inak a porovnávajú ho s autom, ktoré už nejde.

Porošenko zostal príliš obchodníkom – predovšetkým pokiaľ ide o stanovenie cieľov a rozhodovanie, povedal Griňev. Prezident by mal Ukrajincom vysvetliť, ako chce viesť krajinu, ale nemôže to urobiť. Nehľadí ďaleko do budúcnosti a je neustále zaujatý posilňovaním vlastnej moci, a nové protikorupčné agentúry pre neho predstavujú nebezpečenstvo. Porošenko sa obáva, že stratí kontrolu nad oblasťou spravodlivosti v štáte. „Zároveň je v porovnaní so svojimi predchodcami slabým prezidentom.“
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies