Prielom v rokovaniach o českej vláde? Starostovia a nezávislí chcú rokovať s ÁNO o podmienkach pre podporu vlády

Národný výbor Starostov a nezávislých vo štvrtok odsúhlasil, aby hnutie rokovalo s ÁNO o podmienkach pre podporu vlády. Chce tak zabrániť podielu KSČM a hnutia Sloboda a priama demokracia na vláde. Predseda STAN Petr Gazdík novinárom povedal, že medzi podmienky patrí prozápadné smerovanie republiky, programová zhoda či neúčasť trestne stíhanej osoby vo vláde. Informujú Lidovky.cz.

Podľa toho, koľko podmienok bude splnené, by sa odvíjala forma prípadnej pomoci, vysvetlil. STAN má v Snemovni šesť kresiel.

Šéf poslancov STAN Ján Farský novinárom povedal, že Starostovia museli vyberať z dvoch zlých riešení, pretože hnutie ANO je kvôli kauzám svojho predsedu a premiéra v demisii Andreja Babiša zahnané do kúta k spolupráci s extrémistami.

„V snahe zabrániť účasti SPD a komunistov na vláde pristúpime k rokovaniu, u ktorého sme boli aj zo strany ANO odmietaní,“ uviedol. STAN chce na budúci týždeň tiež zvolať okrúhly stôl demokratických strán zastúpených v Snemovni. Starostovia chcú nájsť prienik toho, ako ďaleko sú schopné strany ustúpiť s cieľom zabrániť nástupu extrémistov k moci.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies