Proces s obžalovanými z vraždy Holuba a iných prebiehal bez Kýbla

Výsluchom obžalovaných pokračoval dnes pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici proces s už odsúdeným Róbertom Lališom zvaným Kýbel a ďalšími šiestimi obžalovanými. Pojednávanie bude pokračovať koncom októbra. Medzitým sa dostane spis na Najvyšší súd, ktorý rozhodne o sťažnosti obhajcov. Tí podali námietku zaujatosti voči senátu, ale ten im nevyhovel.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sedmičku obžaloval za jedenásť skutkov. Ide o založenie a podporovanie zločineckej skupiny, trestné činy vraždy, nedovolené ozbrojovanie, všeobecné ohrozenie a ďalšie trestné činy. Okrem iného im kladie za vinu vraždy bossa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba, predstaviteľov konkurenčných skupín Róberta Pála, Maxima Malkartiho, ale i vlastného Tibora Bugára a Roháčovho kamaráta Jozefa Hamalu. Obžalovaní sú stíhaní aj za pokus o vraždu dvoch osôb Ruskej federácie a za atentát v bratislavskom obchodnom stredisku v roku 2004. Cieľom výbuchu bola snaha zlikvidovať Iva R., ktorého považovali za vplyvného člena konkurenčnej bratislavskej skupiny takáčovcov. Obžalovaní vyhlásili, že sú nevinní a svedčia proti nim nevierohodní svedkovia z radov tzv. kajúcnikov.

Druhý deň pojednávania sa konal už bez Lališa, ktorý požiadal o konanie v neprítomnosti. Jeho spoluobžalovaný Juraj Harvan z pojednávania tiež mohol odísť po tom, ako nevyužil možnosť vo veci vypovedať a čítala sa iba jeho krátka výpoveď pred vyšetrovateľom. Rovnako nevypovedal ani Alojz Kromka, zvaný Čistič. Prečítal však a odovzdal do spisu svoje rozsiahle stanovisko k obžalobe. Zároveň požiadal predsedu senátu založiť do spisu knihu Mikuláša Černáka Prečo som prelomil mlčanie.

Rozsiahlu výpoveď podal na 23 rokov odsúdený obžalovaný Ladislav Badó. Ten bol kamarátom Róberta Holuba a svedkom neúspešného atentátu na neho, ktorý sa udial v priestore benzínového čerpadla v Košiciach v septembri 1997. Badó bol s Holubom aj v Bratislave, kam ich pozval Černák. Stretli sa v hoteli Danube, kde na Holuba zaútočil Roháč a ťažko ho zranil. Holubov ochrankár Fabian však zomrel na mieste. Holuba potom Roháč zastrelil v nemocnici. Badó sa súdu posťažoval, že je nespravodlivo odsúdený na vysoký trest za vraždu košického príslušníka Klešča, ktorú nespáchal. Tvrdí, že ho usvedčuje Alexander Horváth, zvaný Šani, ktorý však nedávno vyhlásil, že išlo o krivú výpoveď. Preto Badó chce požiadať o obnovu konania.

Pojednávanie sa koná za sprísnených bezpečnostných opatrení v banskobystrickom ústave na výkon väzby rovnako ako prvý proces s gangom sýkoriek.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies