Profesionálny športovec by už po novom mohol byť podnikateľ a nie zamestnanec

Profesionálny športovec by už po novom mohol byť podnikateľ a nie zamestnanec. Navrhujú to poslanci NR SR za Slovenskú národnú stranu (SNS) Dušan Tittel a Tibor Jančula. Na októbrovú schôdzu parlamentu predkladajú návrh novely zákona o športe. Predkladatelia tvrdia, že nie je žiadúce, aby profesionálni športovci vykonávali športovú činnosť ako samostatne zárobkovo činné osoby, keďže to neprimerane obmedzuje zmluvnú voľnosť športovcov v kolektívnych športoch.

Navrhovanou úpravou sa umožní športovým organizáciám regulácia prestupov aj športovcom, ktorí vykonávajú športovú činnosť v prospech konkrétnej športovej organizácie ako samostatne zárobkovo činné osoby. Národniari chcú vďaka novele odvodové zaťaženie športových klubov presunúť na športovcov ako SZČO. Hráčske asociácie profesionálnych hokejistov (SIHPA) a profesionálnych futbalistov (ÚFP) vítajú iniciatívu poslancov, no so spôsobom navrhovanej zmeny nesúhlasia.

„Sme pripravení prispieť k schváleniu takého riešenia, ktoré je koncepčné a rešpektuje ochranu práv hráčov kolektívnych športov na Slovensku,” píše sa v stanovisku, ktoré je zverejnené na webovej stránke ÚFP. Priestor pre dosiahnutie účelu však vidia hráčske asociácie profesionálnych športovcov v ponechaní statusu profesionálneho športovca ako zamestnanca za súčasného nastavenia odvodovej politiky, ktorá bude garantovať odvodové zaťaženie športových klubov a profesionálnych hráčov v osobitnom režime. Ten by mal zohľadňovať špecifickú povahu športu, napríklad na úrovni minimálnej mzdy ako výpočtového základu. Zároveň hráčske asociácie navrhujú, aby akákoľvek zmena odvodovej politiky bola prerokovaná systematicky na odbornej úrovni a za účasti zástupcov hráčov v kolektívnych športoch a odborníkov pôsobiacich v tejto oblasti. „Jedným z možných riešení je aj zmena legislatívy v oblasti daní a odvodov profesionálnych športovcov a klubov pôsobiacich v kolektívnych športoch,” tvrdia hráčske asociácie.

Hovorkyňa Slovenského futbalového zväzu Monika Jurigová pre agentúru SITA uviedla, že členovia zväzu sa chcú stretnúť s autormi návrhu a spoločne ho prerokovať.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies