PROTEST: K celosvetovým protestom proti vydaniu Juliana Assangea do USA sa dnes pridá aj Bratislava

sita/ap

Assangeovi hrozí v USA 175 rokov väzenia za špionáž a nezákonné zverejňovanie tajných dokumentov

K celosvetovým protestom proti vydaniu Juliana Assangea do Spojených štátov amerických (USA) sa dnes pripojí aj Bratislava. Agentúre SITA to v tlačovej správe oznámil Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv (IĽP). Bratislava tak bude jedným zo 40 miest sveta, ktoré sa zapoja do protestov. Tie sú reakciou na začiatok súdneho procesu v Spojenom kráľovstve, v ktorom sa rozhoduje o prípadnom vydaní novinára Juliana Assangea do USA. Tam mu totiž hrozí trest odňatia slobody na 175 rokov za špionáž a nezákonné zverejňovanie tajných dokumentov na portáli Wiki Leaks. Bratislavský protest pod vedením Inštitútu ľudských práv a Free Assange Global Protest sa začína o 19:00 pred britskou ambasádou na Panskej ulici.

Protest bude spojený aj s audiovizuálnou projekciou venovanou Julianovi Assangeovi a zavraždenému slovenskému novinárovi Jánovi Kuciakovi. Svoje prejavy prítomným prednesú Peter Weisenbacher a Alena Krempaská z IĽP. Po nich plánujú organizátori aj symbolické zapaľovanie sviečok na počesť všetkých novinárov, ktorí pre výkon svojho povolania prišli o život.

„Julian Assange je vydavateľ a získal rovnakú cenu Európskeho parlamentu za svoju novinársku činnosť ako zavraždený Ján Kuciak. Assange však ešte žije. Ešte, pretože viac ako 100 lekárov sa zhodlo, že pobyt v mimoriadne prísnej väznici Belmarsh ho ohrozuje na zdraví a živote. Prípadné vydanie do USA by znamenalo mučenie a, pravdepodobne, aj trest smrti,“ povedal Peter Weisenbacher z IĽP. Organizátori majú záujem odovzdať zamestnancom britskej ambasády aj petíciu za okamžité prepustenie a zastavenie vydávania Assangea do USA. IĽP predpokladá, že večer bude na petičných hárkoch približne štyritisíc podpisov. Organizátori informovali britskú ambasádu o svojom zámere oficiálneho odovzdania petície, tá zatiaľ nereagovala.

IĽP je nezisková mimovládna organizácia združujúca skupiny aktivistov a členov po celom Slovensku. Organizácia vznikla v roku 2011 ako občianske združenie. Členovia, dobrovoľníci a aktivisti sa spolu so zamestnancami zasadzujú o rešpektovanie ľudských práv všade na svete, monitorujú dodržiavanie ľudských práv, realizujú projekty a kampane, lobing, verejné zhromaždenia a mediálnu prácu, rovnako sa snažia o systémové zmeny v zákonoch a praxi.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies