Protiimigračná SDS vyhrala slovinské voľby, zostaviť koalíciu bude ťažké
Opozičná Slovinská demokratická strana (SDS) niekdajšieho premiéra Janeza Janšu vyhrala nedeľné parlamentné voľby so ziskom takmer 25 percent hlasov. Druhá je protestná Kandidátka Marjana Šarece (LMS) s 12,7 percenta. Informuje agentúra Reuters.

Na treťom mieste je tesne pred sčítaním všetkých hlasov sociálna demokracia (SD) s desiatimi percentami a až štvrtá skončila doteraz vládnuca Strana moderného stredu (SMC) s 9,6 percenta. Za ňou figuruje formácia Ľavice s 9,2 percenta.

Rozloženie síl nedáva Janšuovi šancu na zostavenie jednofarebnej vlády a médiá sa zhodujú, že aj kvôli radikálnej predvolebnej rétorike môže mať problém s vytvorením koalície.

Ochotu vytvoriť s SDS prípadnú vládu dala pred voľbami najavo len strana Nové Slovinsko – kresťanskí demokrati (NSi), ktorej zisk činí 7,1 percenta.

Naopak Šarec už pred voľbami vylúčenie spolupráce s Janšom zdôvodnil tým, že šéf SDS “rozsieval strach z migrantov” a v kampani si nechal pomôcť od maďarského premiéra Viktora Orbána.

Janša dal najavo, že je otvorený spolupráci so všetkými stranami. Uznal, že vyjednávanie o možnej koalícii nebude ľahké, keď podotkol, že bude zrejme potrebné nejaký čas počkať, než “budú možné seriózne rozhovory o novej vláde”.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies