Prvé jadrové reaktory v Arabských Emirátoch! Záujem o výstavbu majú aj Egypt či Jordánsko
Jadrová energetika zažíva v arabskom svete zlaté časy. Okrem Spojených arabských emirátov, kde sa stavia prvý komerčný reaktor v arabskej krajine, sa s konkrétnymi plánmi na výstavbu jadrových blokov hlásia aj ďalšie štáty – Saudská Arábia, Egypt a Jordánsko. Niektorí diplomati varujú pred tým, že jadrová jar v arabských krajinách nie je motivovaná iba energetickými plánmi, ale aj snahou využiť technológie na vojenské účely.

Štyri betónové kupoly jadrových blokov vznikajú pri meste Al Ruwais asi 250 kilometrov západne od metropoly Abu Dabí v Spojených arabských emirátoch. Jadrovú elektráreň Barakah stavia firma KEPCO z Južnej Kórey. Prvý reaktor by mal byť spustený v priebehu tohto roka. Jedná sa o prvú komerčnú jadrovú elektráreň v Perzskom zálive.

Štátom vlastnená jadrová elektráreň v regióne funguje v iránskom Búšehri od roku 2011, jadrové palivo do nej dodáva Rusko. V Búšehri majú byť po roku 2024 sprevádzkované ďalšie dva reaktory.

Obľuba jadrovej energetiky v oblasti Stredného východu stúpa. Saudská Arábia, Egypt a Jordánsko takisto zverejnili konkrétne plány na výstavbu atómových elektrární.

S boomom jadrovej energetiky v politicky nepokojnej oblasti panujú obavy, či bude jadrová technológia používaná iba na mierové účely a či nie je snaha po výstavbe jadrových reaktorov motivovaná tiež vojenskými ambíciami, varoval denník Süddeutsche Zeitung.

Sama Saudská Arábia, hlavný rival Iránu v oblasti, už oznámila, že chce mať vlastný program na obohacovanie uránu. Do roku 2032 plánuje mať inštalovaný výkon jadrových reaktorov 17,6 gigawattov.

Z ekonomického hľadiska nedáva vlastný program obohacovania uránu zmysel, povedal Daryl Kimball, ktorý je riaditeľom neziskovej organizácie Arms Control Association. Podľa neho sa jedná o investíciu v poriadku desiatok miliárd dolárov. Z tohto kroku nie je nadšený ani Izrael.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies