Putin ako obhajca princípu rovnej dane a proti progresívnemu zdaňovaniu
Progresívna daň je podľa prezidenta Putina neúčelna a fiškálne by sa nevyplatila. Ďalšie plány vlády pre kľúčovú daňovú reformu neprezradil. Informuje portál Gazeta.ru.

Prezident Vladimír Putin označil za “neúčelné” zavedenie progresívnej dane z príjmu v Rusku. Podľa neho problémom je, že môže viesť k nárastu tieňových miezd a ďalším únikom, takže dôsledok takejto reformy bude nulový. Popri tom prezident Ruska vo svojom programe Priama línia oznámil, že Rusko nezavedie ani daň z predaja. Ďalšie podrobnosti daňovej reformy, ktorú vláda chystá, neuviedol.

V rámci relácie Putin oznámil, že sa ruská ekonomika dostala do rastovej trajektórie, aj keď je to “rast skromný, neveľký”. Ďalší rast ekonomiky je ale podľa neho garantovaný.

Na tom, že ruská ekonomika rastie sa ekonómovia zhodnú. Otázkou ale je, ako veľký je rozsah rastu. Vo svojich prezidentských dekrétoch Putin určil ako cieľ, aby sa ruská ekonomika dostala nad svetové číslo rastu, ktoré teraz činí 3,8%. Podľa názoru šéfa ruského kontrolného úradu Alexeja Kudrina Rusko rastie v tempe 1,7% v tomto roku. Centrálna banka vidí čísla pre roky 2019-20 okolo 1,5-2% HDP. Tieto čísla sú ďaleko za prezidentským cieľom.

 

Putin tiež oznámil, že nová vláda je v optimálnej forme na to, aby pripravila program stimulácia hospodárskeho rastu do októbra tohto roku. Vedľa toho uviedol, že bude podporovať princíp osobnej zodpovednosti za realizáciu ekonomických reforiem.

Rusko potrebuje nájsť 8 biliónov rubľov na to, aby mohlo realizovať plány ekonomického rozvoja. V tejto súvislosti je však stále nejasné, či dôjde k zvyšovaniu daní. Daň z predaja nebude, to povedal Putin jasne. A zvýšenie daní z príjmu fyzických osôb bola označené za neúčelné. Putin to vysvetlil tým, že progresívne zdanenie a zvýšenie daní pre bohatších povedie k daňovým únikom, výplate miezd v obálkach, čo nakoniec bude mať fiškálne minimálny efekt.

V Rusku sa dlho vedie debata o daniach z príjmu. Od roku 2001 má krajina jednotnú sadzbu 13%. Tento rok v marci sa objavili informácie o tom, že vláda uvažuje o jej zvýšenie na 15%. Alternatívou je zavedenie progresívnej škály zdanenia. Návrh na to už leží v Dume, ale nemá podporu ani ministerstva financií a teraz ani prezidenta. Na druhej strane niektorí ekonómovia taký nápad podporujú s tým, že by pomohol naplniť štátnu pokladnicu.

Kľúčovou otázku ohľadne toho, k akým zmenám v daňovom systéme Ruska dôjde, nechal Putin bez odpovede. “Sú tu ďalšie návrhy, ktoré sa diskutujú vo vláde a ktoré musia byť prijaté. Nebudem predbiehať, počkajme na tieto rozhodnutia. Dôjde k nim v najbližšej dobe “, povedal.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies