Putin a Kurz rokovali o plynovode Nord Stream 2
Ruský prezident Vladimir Putin včera rokoval s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom. Pripravovaný plynovod Nord Stream 2, ktorý má viesť po dne Baltu z Ruska do Nemecka, nie je konkurenciou voči doterajším prepravným trasám ruského plynu cez Ukrajinu, uisťoval po rokovaní šéf Kremľa.

 

Rakúsko podľa Kurza projekt plynovodu Nord Stream 2 podporuje, pretože bude prínosom pre Nemecko a mnoho ďalších krajín. Je ale podľa neho potreba ešte prepracovať veľa detailov a taktiež objasniť dopady projektu na ďalšie štáty, informuje Reuters.

“Nie je to ani alternatíva k ukrajinskej trase. Ak Ukrajina predloží ekonomicky opodstatnené podmienky využitia svojich plynovodov, nebudeme mať nič proti pokračovanie spolupráce s Ukrajinou. Otázka tkvie len v objeme,” povedal Putin.

Európski politici, a to aj tí, ktorí sú stúpencami projektu, za podmienku realizácie označili zachovanie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Plynovod schopný ročne prepraviť až 55 miliárd metrov kubických plynu – teda dvojnásobok proti plynovodu Nord Stream – má končiť v rakúskom Baumgartene. Projekt má stáť asi desať miliárd eur. Stavba má začať v apríli a skončiť koncom budúceho roka.

Zablokovať stavbu sa snaží Poľsko. Premiér Mateusz Morawiecki pred týždňom uviedol, že “Nord Stream 2 porušuje princíp diverzifikácie, ktorý tvorí jadro energetickej bezpečnosti Európskej únie”. Varšava sa obáva, že sa tak zvýši závislosť Európy na Rusku. Výhrady vyjadrili okrem Poľska aj Slovensko, Česko, Maďarsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Bulharsko a Grécko. Podľa týchto krajín ide stavba proti záujmom EÚ a obsahuje riziko ďalšej destabilizácie Ukrajiny.

Sama Ukrajina od Ruska posledné dva roky žiaden plyn nekupovala v dôsledku sporov s Moskvou, ktorá v roku 2014 anektovala ukrajinský polostrov Krym. Cez ukrajinské územie však prechádza väčšina ruského plynu určeného pre európskych zákazníkov. V minulosti mali spory medzi Moskvou a Kyjevom okolo dodávok plynu dopad aj na tranzit tejto suroviny z Ruska do ďalších európskych krajín. Ruské dodávky pokrývajú viac ako tretinu spotreby plynu v EÚ.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies