Putin má v júni navštíviť Rakúsko. Bude oslavovať vo Viedni päťdesiate výročie dodávok ruského plynu
Podľa správy denníka “Kurier”, ktorú prebralo Die Presse, Rakúsko v júni privíta ruského prezident Vladimíra Putina  pri príležitosti 50. výročia zmlúv o dodávkach plynu medzi Rakúskom a Ruskom.

Zatiaľ táto návšteva nie je  oficiálne potvrdená. Údajne sa čaká na voľby v Rusku, odkazuje Die Presse ne dnešné vydanie Kuriera.

Neoficiálne  je však návšteva Putina intenzívne pripravovaná , potvrdili novinárom viaceré zdroje z prostredia novej rakúskej vlády.

Rakúsko oslavuje v júni 50 rokov dovozu zemného plynu z Ruska. Dňa 1. júna 1968 bola OMV prvá západoeurópska (a neutrálna) krajina, ktorá podpísala dohodu o dodávke zemného plynu so Sovietskym zväzom.

Naposledy  bol Putin v Rakúsku  v júni 2014 pri príležitosti podpisu zmluvy South Stream medzi OMV a Gazprom vo Viedni.

Už v tom čase bola návšteva ruského prezidenta kontroverzná kvôli obsadeniu ukrajinského Krymu v marci 2014. Európska únia rovnako vtedy uložila sankcie Rusku.

Naposledy 21. decembra 2017 Európska rada predĺžila sankcie do 31. júla 2018.

Vláda Sebastiana Kurza sa síce podľa rakúskych médii vyjadrila za postupné zrušenie sankcií, ale kedže od júna 2018 preberá predsedníctvo v EÚ je málo pravdepodobné, že na ich zrušení bude aj naďalej trvať.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies