Putin pristrihol krídla francúzskym ozbrojeným silám. Vojenské náklady členských štátov NATO už nebudú prepravovať Ruslany
Ruské aerolinky Volga-Dnepr od budúceho roka prestanú prepravovať vojenské náklady členských štátov Severoatlantickej aliancie svojimi ťažkými dopravnými lietadlami Antonov An-124 Ruslan. Uviedol to ruský denník Kommersant s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z firmy, podľa ktorého rozhodnutie padlo kvôli sankčnej politike západných krajín. Firma sa namiesto toho sústredí na prepravu civilných nákladov. Ruské rozhodnutie sa môže dotknúť aj Česka a Slovenska.

O chystanom kroku ruskej firmy najprv informovali francúzske médiá, podľa ktorých “Putin pristrihol krídla” francúzskym ozbrojeným silám. Práve francúzskej armády – vedľa nemeckej – sa totiž najviac dotkne ruský krok, ktorý skomplikuje a predraží logistiku vojenských operácií v cudzine. Napríklad francúzska operácie proti tuarežským povstalcom a radikálnym islamistom v Mali v roku 2013 sa mohla uskutočniť aj vďaka nasadeniu obrích An-124, schopných prepraviť až 120 ton nákladu. Len v januári a februári 2013 na 110 letov dopravných lietadiel z krajín NATO do Mali, hlavne britských strojov C-17, pripadalo 115 letov An-124, pripomenul denník.

Štáty NATO si prenajímajú lietadlá An-124 od roku 2006 v rámci programu SALIS od ukrajinskej spoločnosti Avialinii Antonova a ruskej Volga-Dneper. Letová hodina podľa denníka vlani vychádzala na 36 tisíc až 56 tisíc eur (asi 909 tisíc až 1,4 milióna korún). Avšak podľa údajov, ktoré zazneli vo francúzskom parlamente, k nahradeniu jedného An-124 bude potrebné piatich európskych transportných lietadiel Airbus A400M, čo letové náklady zhruba strojnásobí. Predvlani ukrajinská spoločnosť Avialinii Antonova ukončila spoluprácu s Volga-Dneper s odôvodnením, že Ukrajinci nemôžu technicky pomáhať Rusku, pretože by tak napomáhali aj ruskej agresii na východe Ukrajiny, pripomenul Kommersant.

Dodal, že preto desiatka európskych krajín NATO, vrátane Česka a Slovenska, uzavrela na roky 2017 a 2018 dva kontrakty na využívanie An-124, ako s Rusmi, tak s Ukrajincami. Platnosť týchto kontraktov vyprší 31. decembra 2018.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies