PUTIN: Vlastná vôla Zelenského nestačí pre napredovanie mierového procesu

Moskva podľa prezidenta Vladimira Putina podporuje mierové úsilie nového ukrajinského lídra, myslí si však, že momentálne nie je schopný presadiť predchádzajúce dohody. Putin je toho názoru, že vlastná vôla ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nestačí na to, aby sa mierový proces posunul dopredu. Putin sa tak vyjadril v piatok počas návštevy Turkeminstanu.

Zelenskyj “jednoducho nemôže” podľa Putina pre nesúhlas ukrajinských krajne pravicových skupín a veteránov v konflikte naplniť svoj sľub stiahnutia zbraní z východnej Ukrajiny pod kontrolou separatistov.

Ukrajinská centrálna vláda, Rusko a proruskí separatisti na východe Ukrajiny sa minulý týždeň dohodli na konaní regionálnych volieb v Donecku a Luhansku, dvoch regiónoch, ktoré separatisti ovládajú. Rovnako súhlasili, že stiahnu svoje sily z frontovej línie, aby tam mohli vzniknúť bezpečnostné nárazníkové zóny.

Stiahnutie sa nakoniec neuskutočnilo pre ostreľovanie z oboch strán a hrozby ukrajinských zástancov tvrdej línie, že stiahnutiu zabránia.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies