RAKÚSKO: Heinz-Christian Strache odchádza z politiky

Heinz-Christian Strache,

Bývalý rakúsky vicekancelár Heinz-Christian Strache opúšťa svoju nacionalistickú Slobodnú stranu Rakúska (FPÖ) a úplne sa sťahuje z politiky. Dôvodom je hnev jeho spolustraníkov týkajúci sa slabého výsledku, ktorý FPÖ dosiahla v predčasných parlamentných voľbách. Jeho oznámenie prichádza krátko pred zasadnutím vedenia strany, z ktorej sa už ozývali hlasy vyzývajúce na jeho vylúčenie.

Strache v utorok povedal, že odchádza z politiky, aby ochránil svoju rodinu a zabránil rozkolu v strane. “Nielenže zastavujem svoje členstvo v strane, ale odo dneška tiež ukončujem všetky politické aktivity a už sa nebudem uchádzať o žiadnu politickú funkciu,” povedal pred novinármi vo Viedni.

Strache stál na čele FPÖ 14 rokov, kým jeho líderstvo v máji neukončila aféra okolo uniknutej nahrávky z dovolenkovej vily na Ibize. Strache na nej s osobou, o ktorej si myslel, že zastupuje záujmy ruských oligarchov, rozoberal možnosti štátnych zákaziek výmenou za finančnú podporu pre FPÖ. Aféra nielenže stála Stracheho miesto predsedu strany, ale položila aj celú vládu expremiéra Sebastiana Kurza. Viedenská prokuratúra ho navyše nedávno začala vyšetrovať v súvislosti s nesprávnym vyúčtovaním výdavkov.

Obe kauzy prispeli v konečnom dôsledku k tomu, že FPÖ skončila v nedeľných parlamentných voľbách so ziskom 16,2 percenta hlasov na treťom mieste. To je o desať percentuálnych bodov menej ako v roku 2017.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies