RAKÚSKO: Prezident poveril Kurza zostavením vlády

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen v pondelok poveril zostavením vlády expremiéra Sebastiana Kurza, predsedu Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), ktorá vysoko zvíťazila v predčasných parlamentných voľbách z 29. septembra. Kurz po prevzatí poverenia vyhlásil, že za najväčšie výzvy budúcej vlády považuje rysujúce sa spomalenie ekonomiky, boj proti nelegálnej migrácii a klimatické zmeny. “Najväčšou výzvou, ktorá stojí bezprostredne pred nami, je otázka, ako sa najlepšie vysporiadať s hroziacim hospodárskym poklesom,” povedal Kurz.

“Bude tiež dôležité pokračovať smerom, ktorý sme si vytýčili, v boji proti nelegálnej migrácii v Rakúsku a v Európe,” dodal Kurz.

V otázke boja proti migrácii si Kurzova ÖVP dlhodobo najlepšie rozumie s nacionalistickou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ), a práve tá je podľa politológov najpravdepodobnejší koaličný partner ÖVP.

Kurzovi ľudovci získali v septembrových voľbách 37,5 percenta hlasov. Na druhom mieste skončila so ziskom 21,2 percent Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ), tretí sú FPÖ, ktorí získali 16,2 percenta hlasov.

Štvorpercentnú hranicu zvoliteľnosti prekročili ešte Zelení – Zelená alternatíva, ktorí sa tak do parlamentu opäť vracajú po tom, čo z neho pred dvoma rokmi prekvapivo vypadli, a tiež nová liberálna strana Nové Rakúsko a Liberálne fórum (NEOS). Zelení získali 13,9 a NEOS 8,1 percenta hlasov.

Hlavnou otázkou volieb bolo práve to, či sa po nich opätovne dajú dokopy ÖVP a FPÖ, ktorých predošlú spoločnú vládu v marci položila aféra okolo uniknutej nahrávky z dovolenkovej vily na Ibize.

Vtedajší predseda FPÖ Heinz-Christian Strache na nej s osobou, o ktorej si myslel, že zastupuje záujmy ruských oligarchov, žoviálne rozoberal možnosti štátnych zákaziek výmenou za finančnú podporu pre FPÖ. Aféra Stracheho stála miesto predsedu strany, no s polročným odstupom to vyzerá, že samotnej FPÖ nijako vážne neublížila.

Podľa predvolebných vyjadrení šéfa ÖVP Kurza, ako aj Norberta Hofera, ktorý je novým predsedom slobodných, je práve koalícia týchto dvoch strán suverénne najpravdepodobnejšia možnosť.

Obe strany sú si programovo veľmi blízko, keďže Kurz už pred dvoma rokmi začal otáčať kurz dovtedy umiernenej ÖVP k nacionalistickým vodám, ktoré boli dovtedy doménou FPÖ. Názorovú blízkosť oboch strán dokumentuje už hneď to, že volebné programy oboch strán sa začínali zhodne slovami o potrebe “ochrany rakúskej identity”.

Porozumenie medzi politikmi ÖVP a FPÖ panovalo aj v predvolebných debatách, kde na seba Kurz a Hofer neútočili.

Kurz síce zatiaľ formálne nevylúčil žiadnu povolebnú konšteláciu, no jeho prvou voľbou vyzerá byť jednoznačne nacionalistická FPÖ. Bolo to vidno aj z toho, že hlavným strašiakom, ktorý v predvolebnej kampani používal na mobilizáciu vlastných voličov, bola možnosť – podľa Kurza “hrozba” – že SPÖ, Zelení a NEOS získajú vo voľbách dostatok percent na to, aby vytvorili spoločnú vládu oni.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies