Rakúsko utiahne kohútiky. Cudzinci ho vysávajú z peňazí
Počet detí žijúcich v zahraničí, ktoré majú v Rakúsku nárok na prídavky, sa za posledných 15 rokov takmer zostonásobil, informuje rakúsky denník Kurier.

Otázka prídavkov na deti, na ktoré majú nárok aj občania iných krajín EÚ pracujúci v alpskej republike, je vo Viedni citlivá. Rakúska vláda v máji schválila návrh na obmedzenie prídavkov, ktoré by mali byť znížené na úroveň obvyklú v krajine, kde dieťa skutočne žije. Toto opatrenie, ak ho odsúhlasí parlament, postihne najmä rodiny pracovníkov z krajín, ako sú Maďarsko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko a Česká republika.

Kým v roku 2002 evidovali rakúske úrady 1500 platieb do zahraničia pre deti, ktoré mali na prídavky nárok, aktuálna štatistika, ktorá je z roku 2016, ich udáva 130.000. Prudký nárast platieb do zahraničia súvisí s rozšírením Európskej únie a s otvorením rakúskeho trhu pre nových únijných členov vrátane Slovenska.

V celkovom súčte sa počet detí, ktoré majú na rakúsky prídavok nárok, nezmenil, zostáva na zhruba dvoch miliónoch. Zvýšila sa ale výrazne suma, ktorá odchádza do zahraničia, v roku 2016 predstavovala 291 miliónov eur.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies