Rakúsky vicekancelár Strache chce obmedziť pracovnú slobodu pre ľudí, ktorí prichádzajú za prácou z východnej Európy
Rakúsky vicekancelár Heinz-Christian Strach vyzýva k reforme existujúcich pravidiel, ktoré občanom EÚ umožňujú pracovať a žiť v každom členskom štáte, ktorý si zvolí.

Voľný pohyb osôb má tiež “negatívne dôsledky” a napríklad vedie k “vytesňovaniu” na trhu práce, povedal Strache.

Napríklad Rakúšania “ktorí sú dobre kvalifikovaní, ale zarábajú príliš veľa, tak sú nútení k nezamestnanosti, pretože sú nahrádzaní lacnejšími pracovníkmi,” tvrdí Strache.

Voľný pohyb osôb EÚ považuje šéf FPÖ v súčasnej podobe za nevhodné. “Musíme povedať otvorene, že to nie je dobré pre európsky vývoj, pretože ide o presun celého intelektuálneho, vzdelaného potenciálu východnej Európy do západnej Európy,” upozornil Strache.

“Musí sa nájsť nejaké čiastočné regulačné riešenie. Je v záujme východoeurópskych krajín obmedziť pohyb, aby napríklad všetky zdravotné sestry nepracovali v západnej Európe a na Slovensku už žiadne nebudú, “ pokračoval predseda FPÖ.

Takto Strache otriasa jedným z pilierov EÚ, len mesiac pred tým, než Rakúsko prevezme predsedníctvo Európskej rady.

Niet teda divu, že niektoré reakcie na seba nenechali dlho čakať. Norbert Röttgen, nemecký politik (CDU) a bývalý minister označil Stracheov návrh za “zmes nedostatku predstavivosti a propagandy, s tým, že voľný pohyb by mal pokračovať.”

“Správame sa opäť ako európske špinavé deti,” povedal šéf SPÖ a rakúsky kancelár Christian Kern, “už sme poukázali na to, že existuje problém, pokiaľ ide o pohyb pracovníkov”. Rakúska vláda rozhodla, že každý, kto nelegálne zamestnáva stovky ľudí v Rakúsku, teraz musí čeliť pokute 800 euro.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies