Rana pre La République en marche prezidenta Macrona: V doplňujúcich voľbách do francúzskeho parlamentu. Tie poznamenala nízka účasť 29% voličov
Vo Francúzsku sa v nedeľu konali doplňovacie voľby do parlamentu. Strana prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybe (REM) oslabila a stratila dva mandáty. Úspech naopak zaznamenali Republikáni, teda umiernená konzervatívna pravica. Infromuje Le Figaro.

Kandidátov REM porazili uchádzači Republikánov Antoine Savignat a Ian Boucart boli obaja zvolení v druhom kole. Ich nový vodca a Macronov hlasný kritik Laurent Wauquiez povedal, že dvojité víťazstvo jeho strany je jasným odkazom voličov Macrona. Voľby poznamenala rekordne nízka účasť len 29% voličov. Oproti prvému kolu dokonca o 10% nižšia.

Centristická Republika v pohybe má ale v 577 člennom Národnom zhromaždení stále väčšinu 309 kresiel. Nedeľné hlasovanie bolo vnímané ako prvý test nálad voličov od parlamentných volieb v júni, v ktorých nová strana REM porazila tradičné strany.

Wauquiez uviedol, že voliči svojím rozhodnutím vládu potrestali za jej politiku, ktorej konkrétne dopady pociťujú. Spomenul napríklad rast daní pre strednú triedu a dôchodcov a “bezprecedentný nárast imigrácie a trestnej činnosti”.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies