Rast hospodárstva eurozóny podľa prognóz zostane slabý

Rast ekonomiky eurozóny bude do začiatku budúceho roka slabý. Uviedli to v spoločnej prognóze inštitúty Ifo a KOF a taliansky štatistický úrad Istat. Ich predpoveď ráta s tým, že za tretí kvartál eurozóna vykáže hospodársky rast iba 0,2 percenta. V štvrtom kvartáli tohto roka a v prvom štvrťroku 2020 očakávajú tempo rastu ekonomiky bloku iba na úrovni 0,3 percenta. Informoval o tom inštitút Ifo v správe, ktorú v utorok poskytol agentúre SITA.

Motorom ekonomického rastu je súkromná spotreba, ktorú stále podporuje dobrá situácia na trhu práce, a očakáva sa, že posilní o 0,3 percenta v treťom a štvrtom kvartáli tohto roka aj prvom štvrťroku 2020. Inflácia v eurozóne podľa prognózy inštitútov Ifo a KOF a štatistického úradu Istat bude v treťom kvartáli na úrovni 1 percento, v záverečnom štvrťroku tohto roka vo výške 1,1 percenta a v prvom kvartáli budúceho roka 1,4 percenta.

Najväčším rizikom pre prognózu rastu ekonomiky eurozóny sú podľa inštitútov Ifo a KOF a štatistického úradu Istat turbulencie vo svetovej politike, a to obchodné vojny, brexit a vojenské útoky na ropné zariadenia. Možné negatívne dôsledky pre svetový obchod by pritom mohli negatívne ovplyvniť predovšetkým hospodársky rast Nemecka.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies