Rast nemeckej ekonomiky spomaľuje
Hospodársky rast Nemecka v tohtoročnom prvom štvrťroku spomalil na 0,3 percenta z 0,6 percenta v predchádzajúcich troch mesiacoch. Dôvodom sú slabé výsledky zahraničného obchodu. Vyplýva to z predbežnej správy, ktorú dnes zverejnil nemecký štatistický úrad.

Zvýšenie hrubého domáceho produktu (HDP) bolo najslabšie od tretieho kvartálu 2016 a nedosiahlo ani na 0,4 percenta predpovedaných v priemere 34 analytikmi v prieskume agentúry Reuters. Ich odhady siahali od 0,2 do 0,5 percenta.

 

Medziročne nemecké hospodárstvo uvoľnilo v prvom štvrťroku tempo na 1,6 percenta z 2,3 percenta v predchádzajúcich troch mesiacoch, údaje sú upravené o cenové vplyvy. Napriek tohtoročnému spomaleniu nemecká ekonomika rastie nepretržite už 15 štvrťrokov, a to je najdlhšie obdobie od zjednotenia Nemecka. Podľa niektorých analytikov ide skôr o výkyv než fundamentálnu zmenu. Avšak nemožno zastrieť fakt, že budúcnosť ohrozuje nová ochranárska a politika sankcií USA.

Štatistický úrad uviedol, že o rast HDP sa zaslúžil predovšetkým domáci dopyt, hlavnou brzdou bol zahraničný obchod. Výrazne stúpli investície do výstavby aj zariadení, mierne sa potom zvýšili výdavky domácností. Ekonómovia podotýkajú, že do spomalenia rastu HDP sa premietla aj chrípková epidémia, neobvykle vysoký počet štrajkov a nadpriemerný počet sviatkov.

Vo štvrtom štvrťroku 2017 najväčšia európska ekonomika spomalila tempo o 0,1 percentuálneho bodu na 0,6 percenta. Za celý minulý rok sa HDP zvýšil o 2,2 percenta, čo znamená najrýchlejšie tempo od roku 2011.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies