Reakcia Richtera na dnešné výroky predsedu SNS Danka v súvislosti s minimálnymi dôchodkami

sita

Musím sa opäť ohradiť voči osobným útokom predsedu SNS Andreja Danka voči mojej osobe a celému ministerstvu v súvislosti s vyplácaním minimálnych dôchodkov Sociálnou poisťovňou, ktoré zazneli na jeho dnešnej tlačovej besede. Prístup zainteresovaných nazval liknavým, dokonca až zákerným.

Veľmi ma mrzí, že predseda SNS naďalej vytrvalo ignoruje všetky argumenty a varovania odborníkov a Sociálnej poisťovne, na ktoré ho opakovane osobne upozorňoval aj GR SP Ľubomír Vážny. Všetky odborné reakcie k poslaneckému návrhu SNS k úprave minimálnych dôchodkov od začiatku konštatovali aj to, že termín účinnosti zákona nie je reálny a vyplácanie nových minimálnych dôchodkov pre približne 120 tisíc dôchodcov sa napriek maximálnej snahe Sociálnej poisťovane nemôže stihnúť do začiatku tohto roka.

Vždy som konštatoval, že je potrebné rešpektovať vôľu poslancov parlamentu, platí to aj v tomto prípade. Za účelom naplnenia účinnosti schválenej novely sme boli napokon na podnet SP nútení zjednodušiť v zákone aj výpočet minimálneho dôchodku, aj za cenu deformácie jeho adresnosti.

Všetci zainteresovaní vedia, že Sociálna poisťovňa naplnenie zákona nesabotuje. Presne naopak, využíva všetky možné opatrenia, manažérske rozhodnutia a dostupné kapacity na to, aby boli aj nové minimálne dôchodky vyplatené podľa platnej legislatívy.

Keďže zmeny boli prijaté až koncom roku 2019, SP zároveň vytrvalo ubezpečuje dotknutých dôchodcov, že neprídu ani o cent, len niektorí dostanú svoj nárok doplatený spätne.

Pán predseda Danko zároveň obviňuje aj moje ministerstvo a úplne tak prehliada skutočnosť, že práve odborníci MPSVR robili všetko preto to, aby po nevypočutých varovaniach dodatočnými úpravami poslaneckého návrhu SNS zabezpečili možnosť čo najrýchlejšej realizácie prepočtu a vyplácania zhruba 200 tisíc minimálnych dôchodkov.

Ako SP verejne deklarovala, v súčasnosti ju situácia prinútila využiť poslednú zákonnú možnosť, ktorou je lehota 60 dní na priznanie dôchodku. Tá uplynie na konci februára.

Čo sa týka účelového a politického vťahovania mojej osoby do tejto témy, pán Danko vie, že Sociálna poisťovňa nepatrí pod ministerstvo, je samostatná verejnoprávna inštitúcia.

Z pozície ministra dnes nemám nijakú možnosť ešte viac urýchliť konanie SP. Ako som už opakovane informoval, ako predseda Dozornej rady SP som sa opakovane o stave vyplácania minimálnych dôchodkov informoval a apeloval na využitie všetkých zákonných možností v záujme čo najrýchlejšieho vyriešenia tejto neštandardnej situácie. Tému som otvoril aj na ostatnej Dozornej rade, kde GR Ľ. Vážny všetkých prítomných ubezpečil, že SP si splní zákonnú povinnosť.

Ďakujem všetkým zamestnanom SP, ktorí sa v mimoriadnom pracovnom režime snažia uspokojiť nároky všetkých svojich klientov, nie len pri minimálnych dôchodkoch, ale aj pri 1,7 mil. valorizačných rozhodnutí, prepočítavaní česko-slovenských dôchodkov, výšok materských dávok pre rodičov, či dôchodkov žien ročníkov 1958 až 1960, ako aj ostatných dávok.

Všetci vieme, že táto inštitúcia je momentálne vplyvom sociálnych opatrení vyťažená asi najviac v svojej histórií.

Pána Danka vyzývam, aby bezdôvodne neútočil na iných, ale venoval sa najmä problémom v svojich rezortoch. Úprimne mu v tom držím palce.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies