Reforma autorských práv v EÚ: Europarlament sa musí postaviť na stranu spotrebiteľov a zabrániť filtrovaniu internetu
Život v európskych kreatívnych odvetviach – najmä v posledných rokoch – nie je ľahká úloha. Viem to príliš dobre; pred vstupom do politiky som pracovala ako novinárka, neskôr ako programovacia riaditeľka pre poľskú verejnú televíziu, či riaditeľka medzinárodného kultúrneho festivalu Wratislavia Cantans a riaditeľka Wroclawskej filharmónie. Vďaka mojej profesionálnej situácii som sa mohla zaoberať autorskými právami zo všetkých strán hodnotového reťazca.

Umenie a kultúra majú v mojom srdci osobitné miesto. Odkedy som sa stala europoslancom, vždy som sa vnímala ako facilitátor umelcov a autorov, tvorcov a producentov a všetkých, ktorí  rozširujú naše bohaté kultúrneho dedičstvo po celom svete. Európa musí naďalej vyvážať našu bohatú rozmanitosť, hudbu, filmy a dedičstvo.

Z tohto dôvodu je dôležitá úloha aktualizovať pravidlá týkajúce sa autorských práv, aby dosiahli digitálny vek, preto som sa zhostila “tieňového” spravodajcu v mene skupiny S & D.

Po vypočutí nespočetných zainteresovaných strán je nepochybne jasné, že hodnotová medzera je problém, ktorý je naliehavo potrebné riešiť. Musíme umožniť umelcom a tvorcom získať slušnú mzdu a ponúknuť cestu pre udržateľnú životnú úroveň pre nich a ich rodiny.

Videli sme, že európske platformy ako Deezer, Spotify a SoundCloud výrazne prispeli k oživeniu obsahu. To nám dáva príležitosť pre nádej pre kreatívny priemysel v Európe.

V Spojenom kráľovstve dosiahol zábavný trh v roku 2017 novú maximálnu výšku 7,2 mld. podľa Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu sa celosvetový trh s hudobnými nahrávkami zvýšil o 5,9% v roku 2016. Pokračovanie v tejto ceste zabezpečí trvalý rast sektora v budúcnosti.

Napriek tomu, že sú zisky a úspechy, nie všetci platia svoj spravodlivý podiel. Áno, moja kritika nesmeruje paušálne na všetky platformy. Musíme zabezpečiť, aby všetci poskytovatelia online služieb poskytli umelcom a kreatívnym online autorom aj časť svojich príjmov. Musíme tieto platformy, ako aj zvyšok ekosystému (organizácie kolektívnej správy a označovania) podporovať, aby boli transparentné a otvorené pre tvorcov, autorov a výkonných umelcov v oblasti  príjmoch, ktoré vytvárajú.

Ochrana živobytia pre viac ako 12 miliónov Európanov, ktorí pracujú v kultúrnom a kreatívnom priemysle, znamená, že musíme riešiť tieto otázky. V rámci S & D sme viedli interné diskusie a v celej skupine sme dosiahli jasný konsenzus.

Budeme stáť nielen v pozícii záujmov umelcov, ale aj  bežných pracovníkov, občanov a spotrebiteľov. Nebudeme klamať, ani brániť, firemné záujmy ľubovoľnej lobistickej skupiny alebo spoločnosti kolektívnej správy.

Ochrana európskych občanov znamená, že by sme sa mali zaoberať hodnotovou medzerou resp. morálnym hazardom spôsobom, čo je plne v súlade so základnými právami EÚ, ako je právo na súkromie a ochranu údajov.

Skupiny občianskej spoločnosti a početní akademici v celej Európe nás varovali pred povinnosťami filtrovania, čo prináša povinné všeobecné monitorovanie internetu.

Stanovisko, ktoré vypracoval Výbor pre občianske slobody, zdôrazňuje, že na takomto texte je potrebné vykonať významnú prácu, aby sa zosúladil s Chartou základných práv a acquis EÚ.

Podľa takmer všetkých národných a európskych skupín spotrebiteľských združení návrh Komisie nedosahuje tieto ciele. Parlament preto musí zaujímať silný postoj v prospech spotrebiteľov a odpovedať na tieto výzvy, aby ich ochránil v diskusiách.

Skupina S & D je pripravená na nadchádzajúce rokovania a pracovať naprieč politickým spektrom, aby naďalej chránili základné práva občanov a záujmy spotrebiteľov.

(Lidia Geringerová z Oedenbergu (PL) je tieňovým spravodajcom skupiny EP pre oblasť autorských práv na digitálnom jednotnom trhu. Komentár pôvodne vyšiel na theparliamentmagazine.eu. Prinášame ho Vám v rámci nového projektu monitoringu komentárov z európskych záležitosti.)

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies