Register transparentnosti: Kto môže lobovať v európskych inštitúciách

Európske inštitúcie sa chystajú diskutovať o tom, ako aktualizovať európsky register transparentnosti – zoznam akreditovaných lobistov, ktorí majú do nich vstup.

Európsky parlament, Komisia a Rada EÚ by mali už čoskoro začať rokovania o nových, prehľadnejších pravidlách pre tých, ktorí chcú na európskej úrovni reprezentovať svoje záujmy. 

Parlament a Komisia spravujú od roku 2011 spoločný verejný register lobistov – tzv. Register transparentnosti. Vznikol spojením ich dovtedajších osobitných zoznamov, ten parlamentný existoval od roku 1995. Rada tu mala od roku 2014 úlohu pozorovateľa, po novom by sa mala na ňom plne podieľať aj ona.

infografika o lobingu v EÚ    
V registri transparentnosti je dnes zapísaných viac ako 11 tisíc organizácií, pre ktoré pracuje viac ako 80 tisíc ľudí.

Kto hovorí s európskymi politikmi

Register transparentnosti slúži na to, aby tí, ktorí chcú obhajovať svoje záujmy pred európskymi inštitúciami, dali verejne najavo svoje zámery a predstavili svoje pole pôsobnosti. Registrácia je v súčasnosti dobrovoľná. Povinne sa vyžaduje len v niektorých prípadoch – registrovať sa napríklad musíte vtedy, ak chcete vystúpiť počas verejného vypočutia vo výboroch Parlamentu.

Počas uplynulých rokov sa doňho registrovalo čoraz viac organizácií, dnes je ich viac ako 11 tisíc a pracuje pre ne viac ako 80 tisíc ľudí. Ide o rozlične veľké mimovládne organizácie, obchodné združenia, firmy, odbory alebo poradenské služby, ktoré zastupujú širokú škálu záujmov. Takmer pätina z nich má hlavné sídlo v Belgicku.

Parlament chce väčšiu otvorenosť

Parlament vo svojom rokovacom mandáte zdôrazňuje, že počas vyjednávaní s Komisiou a Radou sa bude usilovať o zlepšenie zodpovednosti európskych inštitúcií. Poslanci chcú, aby bolo rozhodovanie na úrovni EÚ transparentné a otvorené.

„Počas budúcich rokovaní chceme presadiť parlamentnú politiku otvorenosti,“ vysvetlila postoj poslancov Sylvie Guillaume (S&D, FR), ktorá bude jednou z hlavných parlamentných vyjednávačov.

„Európsky parlament bol v debate o otvorenosti vždy lídrom. Teraz nadišiel čas, aby všetky inštitúcie EÚ ukázali, že sú v tejto otázke jednotné,“ dodáva ďalšia hlavná vyjednávačka Danuta Hübner (EPP, PL).

infografika o lobingu v EÚ   
Každá krajina sa k lobovaniu stavia inak, niekde je regulované zákonom, niekde je registrácia poviná, inde dobrovoľná.Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies