Reportéri bez hraníc (RSF) ostro kritizujú postup ukrajinských úradov v kauze Arkadija Babčenka.
Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF)  ostro kritizovala postup ukrajinských úradov v kauze okolo ruského opozičného novinára Arkadija Babčenka. Ukrajinská tajná služba SBU včera oznámila, že vraždu novinára, o ktorej v utorok informovali médiá, predstierala, aby odhalila údajných ruských iniciátor zločinu. Kauza vyvolala zmiešané reakcie aj medzi ostatnými novinármi po celom svete.

“Reportéri bez hraníc vyjadrujú svoje najhlbšie rozhorčenie v súvislosti s manipuláciou ukrajinských tajných služieb, čo je novým krokom informačnej vojny. Pre vládu je vždy veľmi nebezpečné hrať sa s faktami, zvlášť potom využívať novinárov pre svoje falošné správy,” napísal dnes na svojom twitteri generálnej tajomník RSF Christophe Deloire.

Medzinárodná organizácia Výboru na ochranu novinárov (CPJ) postupy Kyjeva označila za bezprecedentné a požiadala úrady, aby vysvetlili dôvody takto drastických opatrení. Podľa koordinátorky európskej a ázijské pobočky organizácie Niny Ognjanovové plánuje výbor udalosť prešetriť.

Ruské tajné služby podľa ukrajinskej kontrarozviedky SBU nariadili útok na Babčenka. Polícia už zadržala ukrajinského občana, ktorý údajne z ruského popudu vraždu organizoval a zohnal jej vykonávateľa.

Postup ukrajinských činiteľov kritizujú aj niektorí novinári po celom svete. Podľa nich tým Kyjev napomohol prokremeľskej propagande a šírenie falošných správ. “Provokácia a cirkus. Samozrejme, že okamžite obvinili Rusko, bez toho, aby prípad prešetrili. Ukrajina zinscenováním smrti Babčenka dala ruskej štátnej televízii obrovský darček,” komentoval zvláštne operáciu SBU na twitteri spravodajca britského denníka The Daily Telegraph v Rusku Alec Luhn.

“Babčenko je blbec a my všetci sme somári, že sme tomu uverili,” uviedol ruský novinár Alexej Kovaľov. “Nemôžem sa rozhodnúť, či je to najgeniálnejšia alebo veľkolepo hlúpa správa, o ktorej som kedy počul. Myslím, že oboje,” pridal sa moskovský spravodajca pre Financial Times Max Seddon.

Analytik Mark Galeotti upozorňuje na to, že Kremeľ získal do budúcnosti skvelý podklad pre vlastnú argumentáciu. “Keď bude zabitý niekto ďalší, Rusko môže hrať hru ‘ako viete, že sa to naozaj stalo?'” Povedal expert, rovnaký názor prezentoval aj The Guardian.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies