REUTERS: Môj dedo varil Leninovi, Merkelová mi posiela pivo. Tvrdí Putin v predvolebnom dokumente
Dedko Vladimira Putina pracoval ako kuchár pre Vladimira Iľjiča Lenina aj Josifa Stalina. V dokumente, ktorý sa v nedeľu objavil na internete, to povedal sám ruský prezident, ktorý bude za týždeň vo voľbách usilovať o znovuzvolenie do čela štátu. V dvojhodinovom filme prezradil Putin aj to, že mu nemecká kancelárka Angela Merkelová občas posiela nemecké pivo, a opísal aj ťažké rozhodnutia, aké musel urobiť pred zimnými olympijskými hrami v Soči. Informuje Reuters.

“Bol Leninovým a neskôr Stalinovým kuchárom na jednej z chát v moskovskej oblasti,” prezradil o otcovi svojho otca ruský prezident v dokumente s prostým názvom “Putin”. Druhý z najvyšších predstaviteľov Sovietskeho zväzu si jeho dedka vraj veľmi cenil. Dedo Putina varil pre sovietských politikov až do doby krátko pred smrťou v roku 1965, zaznelo aj v dokumente, ktorý sa v jednej z častí venoval Putinovmu pôvodu.

Ruský prezident opísal tiež udalosť z februára 2014, kedy údajne krátko pred otváracím ceremoniálom zimných olympijských hier dostal telefonát, že do Soči smeruje unesené lietadlo s bombou na palube. Nariadil vraj civilné lietadlo so 110 pasažiermi na palube zostreliť. Neskôr Putin podľa svojich slov dostal správu, že išlo o falošný poplach – jeden z pasažierov bol opitý.

Na otázku agentúry Reuters hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v nedeľu uviedol, že prezidentovo líčenie udalostí z roku 2014, ako zaznelo v dokumente, zodpovedá skutočnosti.

V rozhovore so šéfom svojho volebného štábu Andrejom Kondrašovom ruský prezident prezradil aj to, že občas od nemeckej kancelárky Angely Merkelovej dostáva ako darček nemecké pivo. V druhej polovici 80. rokov Putin pracoval ako agent sovietskej tajnej služby KGB v Nemeckej demokratickej republike. Práve za pobytu v Drážďanoch sa vraj naučil piť nemecké pivo. “Angela mi čas od času pošle pár fľaš radeberského piva,” povedal ruský prezident.

Nemecku Putin venoval aj ďalšiu časť svojho rozprávanie v dokumente. “Nie som priaznivcom toho, aby boli všetky generácie Nemcov nútené sypať si popol na hlavu a bičovať sa kvôli hrozné minulosti, ktorú ich zem, celá Európa a celý svet trpeli,” povedal Kondrašovovi.

Okrem Putina v dokumente vystupujú aj ďalší vysoko postavení predstavitelia Ruska vrátane premiéra Dmitrija Medvedeva, ministra obrany Sergeja Šojgua či vládca autonómneho Čečenska Ramzana Kadyrova. O svojom priateľovi hovorí aj bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder, ktorý teraz zasadá v dozornej rade Gazpromu.

Prezidenta budú Rusi voliť 18. marca. Predvolebné prieskumy sľubujú Putinovi hladké víťazstvo.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies