REUTERS: Polovica Američanov verí, že by USA nemali chrániť spojencov v NATO
Polovica Američanov si myslí, že USA nie sú povinné chrániť NATO pred útokom. Podľa Američanov NATO musí investovať viac peňazí do obrany.

Trump obvinil NATO z toho, že aliancia neinvestuje do obrany dostatočné množstvo peňazí, zatiaľ čo USA pokračujú aktívne investovať do militarizácie obrovské peňažné čiastky, informuje agentúra Reuters.

Veľký škandál vyvolalo Trumpovo tvrdenie o tom, že NATO nemusí brániť malé členské územia. “Dajme tomu, že bude napadnutá Čierna Hora, ktorá sa do aliancie pripojila minulý rok. Prečo by mal môj syn ísť do Čiernej Hory a brániť ju pred útokom? “Povedal americký prezident v televíznom programe. Trump niekoľkokrát spochybnil základný pilier NATO, čím vyvolal veľkú diskusiu medzi štátmi.

Krajina NATO musí okamžite ponáhľať na pomoc štátom napadnutým nepriateľom. Útok na jedného spojenca je tým pádom útokom na celú alianciu. Záväzok kolektívnej obrany je hlavným princípom NATO.

Dve tretiny opýtaných republikánov povedali, že USA nemusia dodržiavať svoje zmluvné záväzky, zatiaľ čo rovnakú myšlienku zastávali iba 4 z 10 demokratov. Spoločné partnerstvo medzi USA a NATO tvorí silnú hrozbu pre potenciálneho nepriateľa, ktorým dnes môže byť Rusko či napríklad KĽDR.

Komplikované vzťahy s Ruskom núti NATO koncentrovať svoje vojenské jednotky z východných hraníc. USA takto jednoznačnú pozíciu nedodržiavajú, Trump očividne je pripravený na otvorenejší dialóg s Putinom.

Americká spoločnosť považuje Rusko za hlavného nepriateľa, vzájomný dialóg s Ruskom však neodmieta. Anketa, ktorú vykonala agentúra Reuters tvrdí, že hoci viac ako polovica Američanov nesúhlasí s Trumpovým prejavom na summite, jeho konanie v Helsinkách nemalo vplyv na jeho celkové hodnotenie.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies