Rezort vnútra dostáva množstvo kritiky od starostov z okolia Strážskeho
Ministerstvo vnútra SR (MV SR) aktuálne dostáva množstvo kritiky od starostov z okolia Strážskeho (okres Michalovce). Tá sa týka údajného nedôsledného prístupu rezortu k riešeniu situácie s PCB látkami či rýchlosti, akou je celá situácia riešená. V tlačovej správe to uviedol tlačový odbor rezortu. Rezort vnútra reagoval, že nerozumie tomu, prečo kritika prichádza práve teraz, keď sa už dokončujú prípravy likvidácie sudov s nebezpečnými PCB látkami z areálu bývalej chemičky.

„Problematika environmentálnej záťaže spojenej s prítomnosťou PCB látok v Chemko Strážske a jeho okolí bola vyše 30 rokov neriešená a ignorovaná. Je zarážajúce, že teraz, keď sa finalizujú prípravy likvidácie sudov s nebezpečným materiálom, sa rezortu vnútra dostáva množstvo neodbornej kritiky z úst niektorých starostov, ktorí sami dlhé roky nevenovali problematike náležitú pozornosť,“ reagovalo MV SR.

Rezort vnútra uviedol, že niektorí starostovia nerozumejú správnosti a zákonnosti jednotlivých postupov. V prvej etape pracoval s rezortom životného prostredia a samosprávou na obstaraní potrebnej techniky, rokoval o podmienkach vstupu na súkromný pozemok či o prenájme parciel na uskladnenie zabezpečeného odpadu. MV SR však argumentuje tým, že desaťročia neriešená environmentálna záťaž je obrovského rozsahu a presahuje viaceré okresy a kraje, čo si vyžaduje komplexný prístup.

Následne MV SR uzatvorilo zmluvu so Slovenskou technickou univerzitou (STU), ktorá bude odborným garantom pre likvidáciu PCB látok z kontaminovanej oblasti. Všetko materiálno-technické vybavenie, ktoré rezort zabezpečil, je momentálne uskladnené na Záchrannej brigáde v Humennom. MV SR je podľa svojich slov pripravené začať so sanačnými prácami.

V procese prípravy I. etapy sa však ako problematické ukázali obmedzené možnosti dočasného uskladnenia kontajnerov s nebezpečným odpadom. MV SR však upozorňuje, že ani vyhlásenie mimoriadnej situácie neoprávňuje orgány podieľajúce sa na sanácii porušovať zákon o odpadoch.

Rezort tak aktuálne čaká na vydanie povolenia na nakladanie s odpadom od Okresného úradu v Michalovciach – odboru životného prostredia. O to musí požiadať správca konkurznej podstaty spoločnosti Chemko Slovakia a.s. v likvidácii.

Komentáre vyhnali Matoviča do Prešova. Kam by ho hnala ulica?
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies