Rok 2018 bude rokom pravdy pre Bundeswehr, píše Die Welt. Nemeckí vojaci strácajú pochopenie pre nemeckú vládu
Nemecká armáda potrebuje zvýšiť finančné prostriedky, inak dôjde k narušeniu programu modernizácie a už teraz je dôvera vojakov k vláde “nebezpečne oslabená”. Píše Die Welt.

V rozhovore pre Die Welt to povedal šéf Zväzu vojakov Bundeswehru podplukovník André Wüstner.

Podľa jeho názoru by mal nemecký obranný rozpočet do roku 2021 rast o 15 miliárd eur. Inak Wüstner varoval, že krajina bude čeliť “nepredvídaným dôsledkom v oblasti bezpečnosti štátu” kvôli neschopnosti modernizácie infraštruktúry a zbraní.

Poznamenal, že dôvera vojakov v nemeckú vládu je “nebezpečne oslabená” a odmietnutie zvýšenie finančných prostriedkov môže situáciu len zhoršiť. Preto platí: “2018 je rokom pravdy pre Bundeswehr.”

“Ak chce vládna koalícia ukázať ľuďom, že ochrana obyvateľstva je povinnosťou štátu, potom musí konať zrozumiteľným spôsobom,” uzavrel podplukovník.

Nedávno nemecké médiá s odkazom na tajné dokumenty ministerstva obrany, napísali, že Bundeswehr má nedostatok tankov a lietadiel na plnenie svojich záväzkov voči NATO. Napríklad v deviatej tankovej brigáde v Münsteri, ktorá má zohrávať kľúčovú úlohu v operatívnej skupine “Ostrie kopije” (Speerspitze), existuje len deväť z požadovaných 44 tankov Leopard-2. Navyše podľa správ z médií armáde tiež chýbajú nepriestrelné vesty, zimné uniformy a stany.

V minulom roku zverejnil Focus.de, že viac ako polovica tankov druhu Leopard 2 v Bundeswehre nie je pripravená k činnosti. Časť z nich sa modernizuje, sedem sa nachádza na testovacích miestach. Množstvo tankov nemožno opraviť kvôli nedostatku náhradných dielov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies