Roman LEBEDA: Pán Lunter, toto je transparentnosť a odbornosť?

Stranícke nominácie na členov odborných komisií sú opakom toho, čo ste o nezávislosti a odbornosti tvrdili v predvolebnej kampani. Píše v otvorenom liste Roman Lebeda županovi Jánovi Lunterovi. 

Vážený pán predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter,

dovoľujem si Vás osloviť týmto otvoreným listom v čase, keď sa rozhoduje o tom, akí odborníci budú štyri roky pôsobiť a pracovať na rozvoji nášho kraja. Dozvedel som sa, že na nomináciách členov odborných komisií z radov neposlancov ste sa dohodli s poslaneckými klubmi a teda nejde o demokratický výber najlepších odborníkov v kraji, ale o politický obchod.

Očakával som dodržanie predvolebných prísľubov a zavedenie nových, transparentných pravidiel, podporu nezávislosti na politických stranách a presadzovanie odbornosti.

U nás v malom meste Hnúšťa v okrese Rimavská Sobota do komisií mestského zastupiteľstva vyberajú poslanci odborníkov z množstva kandidátov demokratickým hlasovaním formou krúžkovania. Kandidáti, ktorí získajú najviac hlasov poslancov sa stanú členmi komisií. Kandidáti majú možnosť poslancov osloviť a preukázať svoju odbornosť a výsledky práce.

Ostal som veľmi nemilo prekvapený, keď som sa dozvedel, že na členoch odborných komisií ste sa dohodli s poslaneckými klubmi v zákulisí, kde sa vybrali mená nasadené iba Vami a politickými stranami.

Pri návrhu nie sú uvedené okrem mien žiadne ďalšie informácie, takže si ani občan a ani poslanci nemôžu preveriť, za koho vlastne hlasujú. Toto by malo byť jednoznačne prílohou a súčasťou dôvodovej správy.

Nezávislí odborníci bez straníckych kamarátov teda nemajú šancu svojou odbornosťou uchádzať sa o to, aby mohli prispieť k rozvoju kraja.

 

Pán predseda samosprávneho kraja,

vo svojej predvolebnej kampani ste zdôrazňovali nezávislosť a odbornosť, navrhovaný spôsob voľby je však pravým opakom a naopak, podporou partokratických, straníckych nominácii.

Preto Vás vyzývam, aby ste voľbu členov komisií z radov neposlancov na najbližšom rokovaní dňa 26. marca v Lučenci odložili, zverejnili výzvu, aby sa mohli odborníci z rôznych oblastí prihlásiť a všetci, ktorí splnia základné kritériá dostali možnosť uchádzať sa o pozície členov komisií. Títo by mali byť zvolení nie hlasovaním am bloc, ale demokratickým výberom formou krúžkovania a sčítania odovzdaných hlasov.

Aby sa nestalo, že o zdravotníctve, sociálnych veciach, či doprave budú rozhodovať stranícki nominanti, ktorí v danej oblasti nepôsobia a nerozumejú jej. Práve to ste vo svojej kampani na svojom predchodcovi kritizovali.

V období, keď ľudia protestujú v uliciach voči netransparentnosti, korupcii a zlému nastaveniu systému od Vás občania očakávajú, že sa nebudete podieľať na rovnako nesprávne nastavených pravidlách. Aby nominácie odborníkov do komisií neboli predmetom politického obchodovania medzi predsedom kraja a poslaneckými klubmi, ale výsledkom demokratickej voľby spomedzi všetkých záujemcov, ktorí splnia odborné kritériá.

Bol by som rád, keby ste dodržali svoje predvolebné prísľuby a aj týmto krokom dokázali, že to myslíte úprimne s odbornosťou bez straníckeho kupčenia, ktorá je nevyhnutná na rozvoj BBSK.

(Na vedomie: Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja)

 

(Blog pôvodne vyšiel na sme.sk s názvom “Pán Lunter, toto je transparentnosť a odbornosť?”)

 

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

Búrka v šerbli alebo strata suverenity Slovenska?

Jana Teleki

Spravodlivosť podľa sudkyne Kresl

Jana Teleki
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy