Roman LEBEDA: Pán Lunter, toto je transparentnosť a odbornosť?
Stranícke nominácie na členov odborných komisií sú opakom toho, čo ste o nezávislosti a odbornosti tvrdili v predvolebnej kampani. Píše v otvorenom liste Roman Lebeda županovi Jánovi Lunterovi. 

Vážený pán predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter,

dovoľujem si Vás osloviť týmto otvoreným listom v čase, keď sa rozhoduje o tom, akí odborníci budú štyri roky pôsobiť a pracovať na rozvoji nášho kraja. Dozvedel som sa, že na nomináciách členov odborných komisií z radov neposlancov ste sa dohodli s poslaneckými klubmi a teda nejde o demokratický výber najlepších odborníkov v kraji, ale o politický obchod.

Očakával som dodržanie predvolebných prísľubov a zavedenie nových, transparentných pravidiel, podporu nezávislosti na politických stranách a presadzovanie odbornosti.

U nás v malom meste Hnúšťa v okrese Rimavská Sobota do komisií mestského zastupiteľstva vyberajú poslanci odborníkov z množstva kandidátov demokratickým hlasovaním formou krúžkovania. Kandidáti, ktorí získajú najviac hlasov poslancov sa stanú členmi komisií. Kandidáti majú možnosť poslancov osloviť a preukázať svoju odbornosť a výsledky práce.

Ostal som veľmi nemilo prekvapený, keď som sa dozvedel, že na členoch odborných komisií ste sa dohodli s poslaneckými klubmi v zákulisí, kde sa vybrali mená nasadené iba Vami a politickými stranami.

Pri návrhu nie sú uvedené okrem mien žiadne ďalšie informácie, takže si ani občan a ani poslanci nemôžu preveriť, za koho vlastne hlasujú. Toto by malo byť jednoznačne prílohou a súčasťou dôvodovej správy.

Nezávislí odborníci bez straníckych kamarátov teda nemajú šancu svojou odbornosťou uchádzať sa o to, aby mohli prispieť k rozvoju kraja.

 

Pán predseda samosprávneho kraja,

vo svojej predvolebnej kampani ste zdôrazňovali nezávislosť a odbornosť, navrhovaný spôsob voľby je však pravým opakom a naopak, podporou partokratických, straníckych nominácii.

Preto Vás vyzývam, aby ste voľbu členov komisií z radov neposlancov na najbližšom rokovaní dňa 26. marca v Lučenci odložili, zverejnili výzvu, aby sa mohli odborníci z rôznych oblastí prihlásiť a všetci, ktorí splnia základné kritériá dostali možnosť uchádzať sa o pozície členov komisií. Títo by mali byť zvolení nie hlasovaním am bloc, ale demokratickým výberom formou krúžkovania a sčítania odovzdaných hlasov.

Aby sa nestalo, že o zdravotníctve, sociálnych veciach, či doprave budú rozhodovať stranícki nominanti, ktorí v danej oblasti nepôsobia a nerozumejú jej. Práve to ste vo svojej kampani na svojom predchodcovi kritizovali.

V období, keď ľudia protestujú v uliciach voči netransparentnosti, korupcii a zlému nastaveniu systému od Vás občania očakávajú, že sa nebudete podieľať na rovnako nesprávne nastavených pravidlách. Aby nominácie odborníkov do komisií neboli predmetom politického obchodovania medzi predsedom kraja a poslaneckými klubmi, ale výsledkom demokratickej voľby spomedzi všetkých záujemcov, ktorí splnia odborné kritériá.

Bol by som rád, keby ste dodržali svoje predvolebné prísľuby a aj týmto krokom dokázali, že to myslíte úprimne s odbornosťou bez straníckeho kupčenia, ktorá je nevyhnutná na rozvoj BBSK.

(Na vedomie: Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja)

 

(Blog pôvodne vyšiel na sme.sk s názvom “Pán Lunter, toto je transparentnosť a odbornosť?”)

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies