ROZHOVOR S MARIÁNOM GREKSOM: “Keby sme dokázali odbúrať tú nenávisť medzi politikmi a keby sa naozaj realizovalo padni komu padni…”
PODPORIŤ

Náš rozhovor sme si plánovali už pred dvoma týždňami. Vstúpila do toho vražda dvoch mladých ľudí novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Dnes sa možno spoločnosť nachádza v bode zlomu. Ako to vnímaš a cítiš ty?

Posledné dni som na nič iné nemal čas. Odvšadiaľ na nás padali správy o smrti dvoch mladých ľudí a reakcie na ne. Je to hrôza. Ale napriek tomu si nemyslím, že kvôli tomu môžem Slovensko nazvať mafiánskym štátom. Mafiánskym štátom ho skôr nazývam kvôli prepletencu trestnej činnosti ako korupcie, dph, nevymožiteľnosť práva a iných nekalých činností. Ale vyzerá, že to je tá posledná kvapka, ktorá naplnila pohár a už sa to celé nebude môcť zamiesť pod koberec, ako doterajšie škandály a musí dôjsť k výraznej zmene vlády, alebo k predčasným voľbám. Žiaľbohu otázkou zostáva, kto ďalší by bol vhodný viesť Slovensko.

Možno si pamätáš na náš rozhovor pre Konzervatívny Výber z pred troch rokov. Vtedy si mal pomerne veľké očakávania od nového primátora Iva Nesrovnala. Naplnil ich.

Moje nenaplnil. Mesto by mal viesť primátor na jednej strane a 45 poslancov na druhej strane. Tieto dve časti jedného celku by mali aktívne spolupracovať a hľadať úspešné kompromisy v prospech celku, čiže mesta. To sa ale deje veľmi zriedkavo. Primátor si ide svoju linku, pretláča silovo svoje riešenia a až keď to už naozaj vôbec nejde ináč, príde za nami a hľadá pochopenie pre svoje projekty. Naopak to nejde skoro vôbec. A preto prebieha permanentný nenávistný boj medzi primátorom a časťou poslancov, na ktorý sa tí poslanci, ktorí sa snažia o aspoň aký taký reálny výsledok pozerajú s nechuťou a zabíja to min.90 percent času, ktorý by sa mal využiť zmysluplne na prácu v prospech mesta a jeho občanov.

Aká je teda Bratislava po štyroch rokoch tohoto zastupiteľstva?

Nemôžem povedať, žeby sa nespravilo nič. Ale skôr sú to také kozmetické záležitosti .Áno. Robia sa cesty, ktoré boli v zúfalom stave, ale úplne sa zaspalo pri verejnom osvetlení, Hlavnej stanici a ešte len teraz nastane obrovský problém pri zmenách a doplnkoch územného plánu.

Keď som sa bol naposledy pozrieť na mestskom zastupiteľstve bolo cítiť, že začína predvolebná kampaň. Ty si kandidovalo za Petržalku aj na poslanca aj na starostu. Kandidoval ako nezávislý.

Máš pravdu. Priostruje sa a podaktorí využívajú ,že tam máme kamery a idú si svoje, nehľadiac na čas. V roku 2014 som kandidoval za starostu Petržalky a aj za mestského poslanca.

Otázka teda znie ideš znova do toho a prečo?

Idem si to zopakovať. Už vtedy som mal veľmi slušný výsledok a minuloročné voľby do VÚC ma utvrdili ,že by som mohol mať šancu. Z cca 90 kandidátov na VÚC poslancov, som bo piaty, z viac ako 6000 hlasmi. Predo mnou boli len štyria kandidáti za obrovskú pravicovú koalíciu, zatiaľ čo ja som bol iba sám za seba. Sú to určité indície, ale v politike, aj komunálnej, je rok dlhá doba a môže sa zmeniť všetko. A môj dôvod prečo idem do toho? Je stále ten istý, ako keď som v 2010tom kandidoval prvý krát .Možnosť meniť a zlepšovať veci verejné v prospech nás všetkých Petržalčanov a Bratislavčanov.

 

Nedá sa neopomenúť aj tvoje pôsobenie na Bratislavskom samosprávnom kraji, kde si rovnako poslanec, tiež nezávislý. Je naozaj Juraj Droba zmenou?

Zatiaľ to vyzerá, že áno. Ja neviem ako fungovala práca a spolupráca župana a poslancov predtým, ale ak môžem porovnať spoluprácu týchto dvoch zložiek na župe s mestom, tak to je obrovský rozdiel. Dúfam, že sa môj pozitívny prvý dojem nezmení.

Diskutované sú na kraji najmä peniaze, ktoré sa prerozdeľujú na projekty. Tzv. komisia odborníkov je pre mnohých problém aj rozdeľovanie projektov na “zelené a červené”. Ako z toho von?

Toto je pre mňa veľmi čerstvá téma. Dostal som sa do Dotačnej komisie VÚC, kde sa rozdeľujú státisíce euro raz za rok na rôzne projekty. Na kultúru, ochranu pamiatok, šport a podobne. Prvé sito robia odborníci, ktorí nám, poslancom v Dotačnej komisie pripravia podklady a odporúčajú, poprípade neodporúčajú podporiť tie ktoré projekty a odporúčajú aj sumu. A tu vznikajú určité disproporcie, pretože sa im nepáči, keď niektoré ich odporúčania neakceptujeme a pridáme ,alebo odoberieme sumu ináč, ako si oni predstavujú. Jedná sa vždy o konkrétne projekty, ktoré poslanci veľmi dobre poznajú za svojho obvodu a považujú za také, ktoré si zaslúžia podporu. Uvidíme k akému kompromisu sa dokážeme dopracovať .

Začínali sme náš rozhovor pocitom zo slovenskej politiky, čo by si si ty želal, aby sa konečne zmenilo a čo by si prial ľuďom v najbližších dňoch.

Keby sme dokázali odbúrať tú nenávisť medzi politikmi a keby sa naozaj realizovalo padni komu padni.

A napriek všetkému čo sa tu deje si myslím, že ešte stále žijeme v jednom z najpokojnejších a najkrajších štátov sveta.


(S Mariánom Greksom sa zhováral šéfredaktor Eurorešpektu Peter Králik)

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies