Rozhovor s Monikou Pilloni žijúcou v Taliansku (členkou Ligy severu) časť II.: Názory Talianov na migráciu, “klimatických utečencov” a “padajúcich 5 hviezd”
PODPORIŤ

V prvej časti sme Vás zoznámili s Češkou  Monikou Pilloni, ktorá je aktívnou členkou hnutia Liga severu,- dnes už len LEGA(Liga)

Rozhovor s Češkou Monikou Pilloni žijúcou v Taliansku (členkou Ligy severu) časť I.: “Lega Nord sa zmenila na Lega, chce osloviť celé Taliansko”

Slovenského čitateľa by iste zaujímalo, aký má migračná kríza dopad na radového občana Talianska

Čo sa týka vplyvu migračnej krízy na bežného Taliana, tak ten je úplne katastrofálny.

Niekto si myslí že všetky náklady na nelegálnych migrantov nesie Európska únia. Ale to nie je pravda, to daňoví poplatníci nesú na svojich pleciach tieto náklady.

Čím ďalej viac peňazí je prehadzovaných z rôznych fondov, (napríklad z toho na pomoc invalidom alebo z fondu na deportácie) do fondu pre príjem migrantov tým pádom Taliani dostávajú menšie služby ako také.

Taliansky bezdomovec môže maximálne byť rád, ak sa dostane vo fronte na nejaké jedlo v nejakej jedálni, ktorú organizuje charita. Ale to, že by sa nejakej inej pomoci dočkal, ako je potrebné- práce a ubytovanie, tak to sa nekoná.

Čo sa týka sociálnych bytov, tak prvé miesta patria rodinám moslimských imigrantov, ktorí neustále odsúvajú dlhoročných miestnych čakateľov, pretože oni majú veľa detí a ďalšie privilégiá.

Čo sa týka zdravotníctva tak imigranti majú vo väčšine prípadoch prednosť pred domácim obyvateľstvom.

Takže čo sa týka lekárske kontroly, buď si Talian dôjde k privátnemu lekárovi a zaplatí väčšinou cez 100 euro za vyšetrenie a má ho do týždňa, alebo v rámci štandardnej starostlivosti, kde platia základnú čiastku, ktorá sa pohybuje približne medzi 18 až 40 eurami, podľa toho o akú kontrolu sa jedná, tak musí čakať treba rok. To samozrejme platí pre kontrolné vyšetrenie mimo akútne prípady.

A migrant je prijatý prednostne ?

Áno, vo väčšine prípadov nečakajú skoro nikdy alebo majú k dispozícii v niektorých nemocniciach dokonca frontu iba pre nich – samostatné tlačidlá na poradové číslo. Oni potom idú prednostne a často nič neplatia.

Čo na toto radoví Taliani ?

Tak to viete, že sa im to nepáči. Vždy to odnesú tie nižšie a stredné vrstvy ľudu, tých bohatých sa to zatiaľ netýka. Tí predsa chodia rovno k privátnym doktorom.

Je tu ďalší aspekt ako masívna migrácie dopadá na bežného občana, tým je agresia, znásilnenie, okradnutie ľudí páchateľom z radov migrantov.

V akom rozsahu sa znížila bezpečnosť v Taliansku ? Postihlo to aj cestovný ruch ?

Teraz z hlavy to nedokážem povedať percentuálne či nejaké špecifické číslo, ale čo sa týka bezpečnosti v Taliansku, tá sa naozaj znížila oveľa. Veď vy neviete nikdy, čo a kde sa vám môže stať. Tá neistota tam naozaj je.

Napríklad, v utorok v noci vo Florencii zatkli 4 Severoafričanov, ktorí prepadli a zbili dokopy 9 osôb, ktoré okradli. 1 osoba zostala na pozorovaní v nemocnici a je tu vyšetrovanie či práve tieto osoby nie sú ešte zapletené do tých násilností na Silvestra a do niekoľkých epizód násilia po ňom.

Ďalej v Miláne máme agresiu skoro každý deň. Aktuálne tam 31-ročný občan Kamerune jednoducho bezdôvodne začal rozbíjať palicou výlohu, rozkopal koše, mlátil do zaparkovaných vozidiel a bohužiaľ tam jeden muž stál na autobusovej zastávke, a tak dostal palicou do zátylku a ešte navyše ho ten migrant tou palicou dvakrát udrel do hlavy.

Dnes sem dostala písomnú ponuku, že tam kde v Taliansku bývam, zorganizovali kurzy osobnej obrany pre ženy, pre maloletých, pre slabých a starších ľudí. Takto sme to dopracovali.

Takže od 7. Februára idem na 12 lekcií do školy Taekwondo v našom mestečku. Bude to vyložene kurz sebaobrany pri rôznych typoch napadnutia. Je to zorganizované miestnym výborom a je to zadarmo, aby sme sa vedeli ubrániť, keby nás niekto napadol.

Osobne mám hrôzu len pri tom pomyslení, že by som sa musela brániť, keď je všeobecne známe, že väčšina tých Afrických migrantov má veľa chorôb.

Štát, polícia, rezignovali, či ako to je ?

Tak technická vláda ktorá nastúpila v roku 2011 po odstránení Berlusconiho z vlády alebo nikým nevolenej vláda Demokratickej strany, obe podľa diktátu EÚ postupne obmedzovali právomoci polície.

Takže sa často stáva, že je stíhaný policajt za pseudo neprimeraný zásah pri zatýkaní delikventov. Alebo polícia zatkne pri čine migrantov, ale často už po niekoľkých hodinách a alebo maximálne na 2. deň ich musí pustiť na slobodu.

A tak sa stane, že niektorí z tých migrantov sa neskôr dopustia závažnejšieho trestného činu a potom sa zistí, že majú na svojom konte už veľkú radu priestupkov, nech sa to týka drog či násilia – je až prekvapujúce, že sú ešte tu.

Takže EU vlastne tlačí na to, aby bol občan Talianska nechránený pred tou obťažujúcou, tak i veľkou kriminalitou, ak sú páchatelia z radov migrantov ?

No a čo také to všeobecné odzbrojenie ľudí vlastne je? Týka sa to tiež prípadov, keď sú súdení ľudia, ktorí v sebaobrane museli použiť zbraň vo vlastnom domove.

Všetko so všetkým súvisí a je otázkou do akej miery je to z vôle samotnej EÚ a kedy si to vládnuca strana sama alebo s podporou spriatelených strán ešte,, vylepší. “Ale všeobecne platí, že nám všetci hovoria, že to tak chce EÚ.

Ale po tom všetkom by mala vládnuca Demokratická strana vo voľbách zhorieť ako fakľa, či nie ?

Našťastie v poslednej dobe Demokratická strana (PD) v Taliansku stratila rekordný počet voličov. Už narobila viac škody ako úžitku. Sama nechápem, ako je možné, že ju občania tak dlho volili.

Vlády v takejto situácii sa uchyľujú k represii voči iným názorom, nakoniec najnovšie robí to už aj tá Slovenská. Ako je to s cenzúrou a stíhaním za názor, teda so slobodou slova, v Taliansku ?

Áno samozrejme v Taliansku tiež panuje cenzúra. Predsedníčka Poslaneckej snemovne Laura Boldrini tvrdo bojuje za razantné postihy pri šírení nepohodlných názorov, špeciálne na sociálnych sieťach.

 

Je aj Lega pod policajným tlakom, či ešte tak ďaleko to ešte nedošlo ?

Takto, čo sa týka Ligy, tá má v radoch polície, ako takú, podporu.

Aby som to vysvetlila, Liga bojuje za policajtov a spolupracuje s autonómnym syndikátom talianskej polície za zlepšenie pracovných a bezpečnostných podmienok policajtov.

Takže s políciou žiadny problém nie je. Keď sa organizujú manifestácie, nikdy v žiadnom prípade z našej strany nedochádza k násiliu. Naopak, polícia nám robí kordóny, aby sme sa od autobusu mohli bezpečne dostať na námestie, kde prebieha akcia. Keď je horúco, často policajtom dávame aj vodu a vždy im ďakujeme za ochranu (VIDEO) .

Po manifestáci na námestí po nás neostane ani papierik, to je rozdiel medzi nami z Ligy a sociálnymi centrami, ktorí nás i ostatné napadajú.

Samozrejme čo sa týka pokusov o poškodení Ligy, také pokusy zo strany magistrátov boli, ale samozrejme neúspešné.

Toto všetko, náklady na starostlivosť o migrantov, problémy s bezpečnosťou, ale a aj protiruské sankcie, to musí mať vplyv na taliansku ekonomiku a tým pádom aj na život bežného Taliana. Je dnes radový Talian chudobnejší, ako pred rokmi ?

Taliansky občan začal rapídne chudobnieť s príchodom eura a veľkovýkrmna migrantov to len zhoršila.

To aj ten slovenský. Lega je za vystúpenie IT z eurozóny ?

V takto nastavenej Európe za týchto podmienok je väčšina Talianov pre odchod z Európy.

Lega je veľmi známa svojím postojom, špeciálne svojím “No Euro tour”. Ten sa konal už v roku 2014. Neskôr prebehla akcia,, Basta Euro “. Mimochodom Beppe Grillo to kritizoval a potom, keď videl aký mal úspech, tak ho kopíroval.

Ide o odchod z EU ako takej, či len o opustenie Eura?

Čo viem podľa rôznych štatistík, tak chce odísť ako z eura, ako aj z Európskej únie väčšina Talianov.

Samozrejme, existujú nejaké podmienky, nejaké pravidlá, zmluvy. Ale zmluvy sa, ako je známe, môžu tiež meniť. Ide o to len chcieť o tom rokovať …

Ešte otázka, je pravda, že Beppe Grillo dnes opustil Hnutie 5 hviezd ?

obr. 2 Beppe Grillo (foto: By Giuseppe Favia – Flickr)

Niečo k tomu povedať môžem, zrovna som o tom čítala článok v blogu il Giornale, kde ma zaujal nadpis, ktorý by v preklade znel asi ako: Čarodejník má strach z monštra ktoré vytvoril. Píše sa tam o nezodpovednosti Beppeho Grilla, ktorý si zahráva s Talianskom. Je tam napísané niečo v tom zmysle, ako že Beppe Grillo pokračuje, bez svojich päťhviezdičkových detí, z ktorých sa nakoniec vykluli akurát samé problémy.

Každopádne áno, Beppe Grillo sa oficiálne oddelil od päťhviezdného blogu a vytvoril si svoj vlastný. Momentálna hviezdička M5S – Luigi Di Maio – potvrdil, že hnutie sa čoraz viac osamostatňuje, Beppe Grillo zostáva garantom a vznešeným otcom. Žiadna,, otcovražda “teda, ale hviezdičky idú dopredu samostatne. Toto zdanlivo bezbolestné oddelenie, by mohlo namiesto toho znamenať radikálne zmeny v ich stratégiu … no tak na neustále zmeny sme u nich všetci zvyknutí.

Vo Francúzsku prebiehajú zmeny pod vedením Emmanuela Macrona. Rezonujú aj v Taliansku, alebo si ich tam málokto všíma, s tým, že Taliansko je iný príbeh.

Čo sa týka vlády Macrona, tak v Taliansku, to jediné čo pociťujeme je, že okamžite uzatvoril hranice u Ventimiglia v Ligúrii a tak do Francúzska imigrantov nepúšťa. Takže v Taliansku sa to veselo kopí. A migrant už nikam neprejde, Ten, ktorý prejde, je vrátený späť do Talianska. A z Talianska sa stala taká tá nádoba, ktorá ale nie je bezodná.

Čo sa týka Európskej únie, tak tu máme správu, že vďaka Demokratickej strane a Hnutiu 5 hviezd, sa otvoria hranice miliónom klimatických migrantov.

Európsky parlament schválil 16. januára uznesenie o rovnosti žien a rovnosti príležitostí a klimatickej spravodlivosti, to znamená, že až nám bude zima tak budeme všetci migrovať do tepla a potom zase naspäť? To je naozaj postavené na hlavu.

Ďalej tu čítam v tom istom článku o tých klimatických migrantoch, že vysoký komisár OSN pre utečencov počíta, že do roku 2050 ekologickí utečenci by mohli byť vo variabilnom počte medzi 200 až 250 miliónmi. Poslanci Ligy samozrejme hlasovali proti uzneseniu.

Tak tento článok určite preložím a potom ho dám na blog iDnes celý.

Europarlament chce uplatňovať rodové hľadisko v imigrácii. Vo svojom uznesení definoval „klimatických utečencov“

Tak to si pozriem a verím, že aj vďaka nášmu rozhovoru objavia slovenskí čitatelia Vaše blogy.

Je tam veľa zaujímavých vecí. Zvlášť keď sa pozriete na ten blog  spätne, ako sa situácia vyvíjala, je to všetko podporené odkazmi na zdroje. Zdroje nie sú z nejakých anonymných serverov, ale z tlačených denníkov a alebo sú potom odkazy z ministerstva vnútra a alebo z ministerstva zdravotníctva, takže naozaj je to všetko pravda. Potom sa ďalej dajú o Taliansku vyhľadať moje články a alebo rozhovory na Parlamentných listoch.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies