Rušenie pojednávaní najvyššieho súdu je v kompetencii predsedov senátov

sita

Špecializovaný trestný súd vo štvrtok informoval, že pre súčasnú situáciu ovplyvnenú šírením koronavírusu ruší na budúci týždeň naplánované pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka

Zrušenie vytýčených verejných zasadnutí Najvyššieho súdu SR je na rozhodnutí predsedov jednotlivých senátov, ktorí termín vytýčili. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. „Jedným z dôvodov zrušenia verejného zasadnutia môže byť aj dostatočne odôvodnená žiadosť niektorej z procesných strán,” doplnila.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) vo štvrtok informoval, že pre súčasnú situáciu ovplyvnenú šírením koronavírusu ruší na budúci týždeň naplánované pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Pojednávania v tomto prípade boli totiž predmetom záujmu verejnosti, pričom na nich bývajú prítomné aj desiatky novinárov. Termíny iných vytýčených pojednávaní však ŠTS nechal v platnosti. Najvyšší súd by sa budúci týždeň mal zaoberať viacerými prípadmi, vrátane Jaroslava D., obžalovaného pre prípravu vraždy alebo kauzou problematickej rekonštrukcie školy v obci Kysucký Lieskovec.

Podľa nariadenia ministerstva spravodlivosti v súvislosti so šírením koronavírusu majú súdy obmedziť pohyb verejnosti vo svojich priestoroch a dôsledne kontrolovať účel vstupu osôb do budovy. „Príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže dostanú od vedenia súdov zoznam účastníkov konania a predvolaných osôb. Do priestorov súdu sa obmedzí vstup osobám, ktorých účasť na pojednávaniach a iných úkonov súdov nie je nevyhnutná,” nariadil rezort.

Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia. Doteraz bolo na Slovensku potvrdených 21 prípadov ľudí nakazených koronavírusom. Svetová zdravotnícka organizácia považuje šírenie koronavírusu za pandémiu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies