Rusi do sídla OPCW priviedli zdravých ľudí z Dumy. Západ to bojkotoval a označil za divadlo
Ruská delegácia dnes do budovy medzinárodnej Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu priviedla 15 zdravých ľudí, vrátane najmenej troch detí, z sýrskej východnej Ghúty, aby podporila stanovisko Moskvy a Damašku, že 7. apríla nebol v tejto oblasti spáchaný chemický útok. Británia krok Ruska označila za divadlo a oznámila, že spolu so zástupcami Francúzska a USA schôdzku bojkotovali. Informovala o tom agentúra Reuters.

“OPCW nie je divadlo,” uviedol vo vyhlásení britský vyslanec pri organizácii Peter Wilson. Rozhodnutie Ruska organizácii takto zneužiť je ďalším príkladom toho, ako sa Moskva snaží podlomiť prácu OPCW, a najmä prácu misie, ktorá v Sýrii vyšetruje, či boli použité chemické zbrane, dodal.

Po úvodnom stretnutí, ktoré sa konalo za zatvorenými dverami, ruská delegácia zorganizovala tlačovú konferenciu. Sýrčania uviedli, že pri útoku neboli cítiť žiadne chemikálie a ľudia, ktorí sa dusili, vdýchli prach z explózie. Na konferencii sa objavil tiež jedenásťročný sýrsky chlapec Hasan Diab, ktorý bol na videu po útoku zachytený, ako ho záchranári polievajú vodou. Chlapec sa v uplynulých dňoch spolu s otcom objavil tiež v reportážach ruskej štátnej televízie, ktorej povedal, že chemický útok bol zinscenovaný.

Ruský zástupca pri OPCW Alexander Šulgin povedal, že cieľom dnešnej akcie bolo predložiť dôkazy o tom, že Biele prilby, čo sú záchranári napojení na povstalcov, chemický útok zinscenovali a šírili falošné videa.

Experti z OPCW vyšetrujú, či boli pri útoku 7. apríla v meste Duma vo východnej Ghúte použité chemické zbrane. V stredu odobrali vzorky z ďalšej lokality v meste.

Západ a povstalci z chemického útoku vinia Damašk, čo sýrska vláda a jeho spojenec Rusko odmietajú.

USA, Francúzsko a Británia v reakcii na útok zasiahli sýrske ciele, ktoré boli údajne spojené so skladovaním chemických zbraní.

Francúzsky vyslanec pri OPCW Philippe Lalliot označil predvádzanie sýrskych civilistov v Haagu za hanebné. “Od sýrskej vlády, ktorá posledných sedem rokov masakrovala a plynovala vlastný ľud, mňa to neprekvapuje,” povedal s tým, že ho skôr prekvapuje súhlas Ruska.

“Človek sa jednoducho musí zamyslieť, či v tomto prípade slabšia (Sýria) nezavádza silnejšieho (Rusko) na cestu, ktorá nie je v súlade s jeho záujmami, keď už nie hodnotami,” povedal.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies