Rusi idú zvyšovať vek odchodu do dôchodku o zastropovaní veku neuvažujú
Vladimir Putin tento týždeň sľúbil Rusom, že zvýši dôchodok.To, čo nepovedal, že ho pre Rusov urobí aj kratším. Informuje agentúra Bloomberg.

Kremeľ a vláda sa dohodli na konceptoch plánu, ktorý by stanovil vek odchodu do dôchodku pre mužov na 65 rokov a pre ženy o osem až na 63 rokov podľa dvoch anonymných zdrojov, ktoré sa vyjadrili pre Bloomberg.

Zmeny by mohli začať už v roku 2019, postupne by sa mali zaviesť počas obdobia piatich rokov.

Súčasné vekové kategórie patria medzi najnižšie v rozvinutom svete, ale aj Rusko pretrváva v očakávanej dĺžke života, a to najmä u mužov, v súčasnosti je 68 rokov. Kremeľ plánuje zvýšiť dôchodkový vek  a skrátiť dôchodok pre mužov.

Úradníci tvrdia, že dlho očakávaná, ale politicky nepopulárna zmena je dôležitá pre zmiernenie nedostatku financovania vládneho penzijného plánu v dôsledku starnutia obyvateľstva a stimulovanie rastu tým, že Rusi budú pracovať dlhšie.

S predpovedaným poklesom počtu obyvateľov v produktívnom veku v najbližších desaťročiach by bremeno vyplácania dôchodkov mohlo znamenať buď veľké zvýšenie daní a vládnych pôžičiek, alebo zníženie výplaty, čo v súčasnosti znamená len asi tretinu miezd. Kremeľ však už niekoľko rokov odkladá zmenu systému kvôli obavám z odporu, najmä medzi staršími voličmi, ktorí sú kľúčovým volebným elektorátom prezidenta Vladimíra Putina.

Vo štvrtok Putin povedal v národnom príhovore, že vláda pracuje na pláne na zvýšenie veku odchodu do dôchodku, ale že “s najvyššou opatrnosťou.” Pokúsil sa celú tému zjemniť s tým, že cieľom akákoľvek reformy by bolo “zvýšiť životnú úroveň a príjmy dôchodcov”.

Súčasný systém vyžaduje dotácie vo výške približne 2% hrubého domáceho produktu Ruska každý rok na pokrytie deficitu medzi vybranými príspevkami a vyplácanými dávkami. Prognóza vládneho inštitútu začiatkom tohto roka uviedla, že do roku 2050 sa zvýši na 3,6 percenta ak sa systém nezmení. Do polovice 30-tych rokov sa očakáva, že počet dôchodcov prekročí počet obyvateľov v produktívnom veku, uviedla štúdia. Asi tretina Rusov odíde predčasne, vďaka špeciálnym výhodám pre armádu a políciu, ako aj profesiám od baníkov až po tanečníkov.

“Musíme sa rozhodnúť o dôchodkovom veku,” povedal predseda vlády Dmitrij Medvedev minulý mesiac. “Existujúci rámec bol stanovený už dávno – v tridsiatych rokoch minulého storočia, kedy bola predpokladaná dĺžka života približne 40 rokov. Život v krajine sa odvtedy zmenil. “. 

O strope pre dôchodkový vek sa v Rusku nediskutuje. Rusi idú opačným a reformným realistickým smerom oproti Európe.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies