RUSI MAJÚ EURÓPSKU ATÓMOVÚ KONKURENCIU: Areva je späť ako Framatome!

Neistota okolo ďalších aktivít Areva v oblasti stavby jadrových elektrární končí. Jadrovú divíziu preberajú noví vlastníci na čele s EDF a pod názvom Framatome sa vracajú do odboru výstavby reaktorov.

Jadrové zmŕtvychvstanie? Areva sa vracia pod značkou Framatome, informuje aj  newsadvance.com

Staronovej spoločnosti môže pomôcť, ak po rokoch odkladov dokončí a sprevádzkuje prvé reaktory typu EPR vo Fínsku, Francúzsku a Číne.

Novým vlastníkom podniku, ktorý sa vrátil k historickému názvu zo 70. až 90. rokov minulého storočia, je EDF s podielom 75,5 percenta, zvyšok akcií drží Mitsubishi Heavy Industries (19,5 percenta) a ASSYST (5 percent).

Od zmenšenej Areva, ktorá zostáva pod kontrolou francúzskej vlády a zameria sa hlavne na ťažbu uránu a výrobu jadrového paliva, prevzali 14 tisíc zamestnancov po celom svete.

Prevod sa týka aj pražského zastúpenia Areva, ktoré od roku 2010 vedie manažér Michal Kačena. Informuje euro.cz

Areva sa zúčastnila prvého tendra na rozšírenie jadrovej elektrárne Temelín, ale v roku 2012 ju ČEZ kvôli nesplneniu formálnych náležitostí vyradil. Vzhľadom k ekonomickým problémom Areva sa do diskusií o možnej výstavbe nových reaktorov v Česku v posledných dvoch rokoch zapojili dvaja „náhradníci“ – elektrárenský koncern EDF a združenia Atmea, čo je spoločný podnik bývalej Areva (teraz Framatome) a japonského koncernu Mitsubishi.

Štátom ovládaný jadrový koncern Areva sa dostal do krízy v roku 2014 kvôli predražujúcej sa dostavbe fínskeho reaktora Olkiluoto 3 a zmareným investíciám do uránových baní v Afrike. Stratové aktivity musel odpísať, výsledkom bola účtovná strata 4,8 miliardy eur ročne 2014 a potom ďalšie dve miliardy za rok 2015.

Už v polovici roka 2015 sa Areva dohodla na predaji reaktorovej divízie koncernu EDF, ale prevod na nového vlastníka sa pretiahol na dva a pol roka.

Prevzatie sa odohráva vo chvíli, keď sa pre francúzske reaktory typu EPR rozsvietilo svetlo na konci tunela. Pre všetky tri pilotné projekty na stavbu jadrových blokov generácie tri plus s inštalovaným elektrickým výkonom 1650 megawattov (pre porovnanie: podobný výkon mali v súčte štyri staršie reaktory v Dukovanoch pred modernizáciou) sa po mnohých rokoch odkladov a navyšovania rozpočtu blíži dokončenie.

Na reaktore vo fínskom lokalite Olkiluoto začalo vlani v decembri testovanie obežných čerpadiel, po ich dokončení môžu operátori elektrárne vložiť do reaktora palivové tyče.

Fínsky vlastník elektrárne TVO počíta so začatím komerčnej prevádzky v máji 2019 – teda s oneskorením 10 rokov oproti pôvodnému plánu.

Testovanie jednotlivých zariadení už prebieha aj na ďalšom bloku typu EPR v severofrancúzskom Flamanville. O niečo pokročilejšie je proces spúšťania reaktora EPR v čínskom Taishan, ktorý by ako jediný mohol začať komerčnú prevádzku už tento rok.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies