Rusi sú čoraz viac sociálne pesimistickí
25% považuje situáciu svojej rodiny za “veľmi zlú” a úroveň sociálneho optimizmu sa za posledný rok znížila o 23 percentuálnych bodov.

Podľa informácií ruskej agentúry pre výskum verejnej mienky VCIOM došlo v Rusku k zhoršeniu sociálneho optimizmu. Ten sa prepadol na 36 bodov, čo je o dosť horšie v porovnaní s rokmi 2017, kedy to bolo 59, a 2014, kedy to bolo 77 bodov.

Z 31% na 14% sa znížil aj počet občanov, ktorí hodnotia ekonomickú situáciu v krajine ako pozitívnu. Podľa agentúry VCIOM zmena nálad súvisí s pripravovanou dôchodkovou reformou a s rastom ceny benzínu, informuje Kommersant.

Podľa zverejnených čísel je 46% opýtaných úplne spokojných s životom, čo je o 2% menej ako v roku 2017. Čiastočne je spokojných 30% a nespokojných potom 23%. O dosť sa zvýšil počet respondentov, ktorí hodnotia situáciu rodiny ako “veľmi zlú” – stúpol z 18% na 25%. 61% odpovedalo, že svoju situáciu hodnotí ako “strednú” a 14% ako “veľmi dobrú”.

Celkovo VCIOM zmeral sociálny optimizmus na úrovni 36 bodov, čo je o dosť menej ako v predchádzajúcich rokoch (59 bodov v roku 2017). Má to mať súvislosť s nepopulárnou dôchodkovou reformou a rastom cien benzínu. Iba 14% hodnotilo hospodársku situáciu v krajine ako pozitívnu. V minulom roku ich pritom bolo 31%. Ako stredná ocenilo situáciu 52% a ako “veľmi zlú” potom 29%.

Politickú situáciu respondenti vidia takto: 47% ako “stredná”, 19% ako “veľmi zlú” a 26% ako “veľmi dobrú”. Zvýšilo sa negatívne hodnotenie smerovania krajiny – z 11% na 22%.

Politológ Aleksej Makarkin k tomu povedal, že vďaka únave zo zahraničnopolitického napätia a vďaka dôchodkovej reforme sa znižuje dôvera v politikov. Od 1. júla sa zvyšujú poplatky za bývanie a tiež dôjde k navýšeniu DPH na 20% (z 18%), čo podľa Makarkin zníži úroveň sociálneho sebavnímania občanov a prejaví sa to na ratingu vlády.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies