Rusi zverejnili materiály o fingovanom chemickom útoku v sýrskej Dume
Snímka o chlapcovi zo sýrskej Dumy bude ukázaná zástupcom členských štátov Bezpečnostnej rady (SB) Organizácie spojených národov, povedal vo štvrtok v rozhovore pre televízny kanál “Rusko 1” ruský zástupca pri OSN Vasilij Nebenzia.

Predtým televízny kanál “Rusko 24” ukázal rozhovor s chlapcom, ktorý sa podieľal na natočení dôsledkov chemického útoku údajne vykonaného v sýrskom meste Duma. Podľa televízneho kanálu sa jedenásťročný obyvateľ mesta Duma 7. apríla zúčastnil výroby záberov, ktoré distribuovala mimovládna organizácia “Biele prilby “. Hasan Diab je na videu natočený, ako neznámi ľudia dávajú chlapcovi prvú pomoc v nemocnici Duma po” chemickom útoku “. Predstierajú, že mu pomáhajú – nalievajú na neho vodu a trasie sa. Mokrý a vydesený Hasan nechápe, čo sa deje okolo neho. Večer toho dňa bol už doma. Teraz je jasné prečo, píšu Vesti.ru

“Boli sme v pivnici. Mama mi povedala, že nie je dnes nič na jedenie, najeme sa až zajtra. Počuli v uliciach krik … “Choďte do nemocnice!” “Bežali sme do nemocnice a akonáhle som vošiel chytili ma a začali polievať vodou. Potom nás položili na posteľ vedľa iných ľudí, “povedal Hasan Diab ruskej televízii.

Na videu sa Hassan rýchlo spoznal. Chlapcov otec – Omar – povedal, že bojovníci dieťaťu nič nevysvetlili. Proste kričali na ulici, a vyzývali všetkých, aby prišli do “bodu” – tak nazývali nemocnicu v Dume.

“Keď som zistil, že je dieťa v nemocnici, odišiel som z práce a bežal tam. Žiadne chemické zbrane.Fajčil som na ulici a nič som necítil. Došiel som do nemocnice a uvidel svoju rodinu. Radikáli rozdali za účasť v tomto videu ďatle, sušienky a ryžu, a všetkých nechali odísť domov. Moje dieťa sa cítilo v poriadku, “ povedal otec chlapca Omar Diab.

“Už teraz máme túto správu s titulkami a rozšírime ju členom (BR OSN), novinárom, a na ďalšom zasadnutí Bezpečnostnej rady ešte nájdeme spôsob, ako ju zobrazíme na obrazovke,” povedal Nebenzia.

 

Podľa organizácie “Biele prilby” 7. apríla sa v sýrskej Dume použili chemické zbrane proti civilistom (malo byť zabitých 75 ľudí a 1000 zranených). O tejto organizácii na ministerstve obrany Ruská federácia uviedla, že nie je spoľahlivým zdrojom informácií. Zástupcovia Ruského centra pre zmierenie bojujúcich strán vykonali 9. apríla prieskum Dumy, ale nenašli tu žiadne stopy použitia chemických zbraní. 14. apríla Spojené štáty, Británia a Francúzsko začali raketový útok na vojenské ciele a civilnú infraštruktúru Sýrie s tým, že ich akcie sú reakciou na použitie chemických zbraní zo strany vládnych síl v Dume.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies