Ruská štátna duma je pripravená rozšíriť svoj antisankčný projekt. Bude kriminalizovať zahraničné firmy na území Ruska

Zoznam odpovedí na „nepriateľské akcie Spojených štátov“ môže byť rozšírený, a realizácia amerických sankcii zahraničných firiem na území Ruska by mohol byť trestný čin, povedal predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin. 

Obvinil pritom ministerstvo zdravotníctva zo zlej práce v oblasti substitúcie dovozu; to sa bránilo, že táto otázka nespadá do jeho kompetencie. Za túto prestrelku medzi ruským parlamentom a zdravotníkmi môže návrh zákazu dovozu amerických liekov do Ruska ako jedno zo sankčných protiopatrení.

Ruskí ekonomickí experti práve toto opatrenie považujú za absurdné. Jeho najväčším kritikom je neúspešný kandidát na ruského prezidenta Boris Titov, informujú Kommersanty. Ten hovorí, že by to bol úder vlastnej ruskej ekonomike.  

Poslanci Štátnej dumy včera na uzavretom zasadnutí prerokovali s odborníkmi návrh zákona o reakcii na „nepriateľské akcie USA“ a ďalších štátov. Po diskusii hovoril predseda Štátnej dumy Vyacheslav Volodin, že počet opatrení v návrhu týkajúcich sa reakcie na americké sankcie „môže narastať“ a tieto opatrenia môžu byť nielen symetrické, ale aj asymetrické.

Návrh zákona bol predstavený Štátnej dume 13. apríla na stretnutí Volodina a šéfov štyroch  frakcií v Dume, do 20. apríla bolo pod ním podpísaných 361 poslancov. Dokument umožňuje vláde ukladať obmedzenia a zákaz dovozu alkoholických a tabakových výrobkov, liekov, potravín, sankcie môže ovplyvniť aj softvér. Prvé čítanie je naplánované na 15. máj. S prijatím zákona v druhom a treťom čítaní „sa nebude meškať,“ povedal hovorca Štátnej dumy včera.

Volodin tiež uviedol, že trestnoprávna zodpovednosť by mohla byť uložená „proti tým, ktorí sa budú riadiť protiruskými rozhodnutiami cudzích štátov vo svojej činnosti na území Ruska“.

Neupresnil, ktoré kroky by boli zakázané. Ako vysvetlil pre Kommersanty, šéf výboru pre hospodársku politiku Sergej Zhigarev, ktorý bol prítomný počas diskusie, „ak spoločnosť pracuje na území Ruskej federácie“, nemala by byť „ovplyvňovaná tretími krajinami“. Trestné konanie sa môže začať napríklad vtedy, ak spoločnosť „odmietne zmluvu alebo nesplní svoje finančné záväzky s odvolaním sa na sankcie“, vysvetlil.

Takéto opatrenie sa môže predovšetkým dotknúť nemeckých a francúzsky firiem, ktoré pôsobia v Rusku. Tie sa kvôli sankčnej vojne medzi USA a Ruskom napokon môžu dostať do problémov, čo nakoniec opäť len povedie k zhoršeniu ruskej ekonomiky.

Z diskusie v Štátnej Dume vyšlo najhoršie Ministerstvo zdravotníctva „pre  neúčinné práce“ na importovaní liekov. Podiel dovozu v tomto odvetví, je 68%.

Ministerstvo zdravotníctva patrí medzi najhlasnejších kritikov nového antisankčného zoznamu. Práve z dôvodu vysokého podielu dovážaných liekov položilo nepríjemnú otázku „Čo chce Rusko robiť, keď sa Spojené štáty prestanú dodávať lieky?“

Obchodný ombudsman Boris Titov pre Kommersanty uviedol, že realizácia projektu sa môže ukázať ako úder mnohým priemyselným odvetviam: „Nielen oni, ale my, budeme trpieť, vznikne dvojitá rana. „, tvrdil.

Napriek tomu Titov tvrdí, že existujú spôsoby nahradenia. Poukazuje, že síce je ruská ekonomika slabšia ako americká, ale ak sa prejde k systému náhrady a substitúcie tak ako pri potravinách, pre mnohé krajiny Západu už bude obtiažne sa vrátiť k ruským trhom.

Titov tiež vyzval Štátnu domu, aby nepodliehala logike vojny. „Mali by sme sústrediť zdroje a nesmieme ich premrhávať na takéto politické kroky“, dodal.

Napriek informáciám z toho týždňa, že Rusko napokon nepristúpi k odvetným sankciám po amerických sankciách zo 6. apríla 2018, je zrejmé, že nové ruské antisankčné opatrenia budú prijaté v Rusku v máji.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies