Ruské strely alarmujú Izrael, kríza v Sýrii sa prehlbuje
Rusko varovalo, že útok USA a spojencov na Sýriu, bude mať následky. Kremeľ oznámil, že môže poskytnúť sýrskemu spojencovi najmodernejšiu leteckú obranu.

Izraelskí analytici a bývalí úradníci ministerstva obrany hovoria, že pre židovský štát existuje len jedna pravdepodobná možnosť, ak budú S-300 dodané do Sýrie: musí prebehnúť okamžitý pokus je vyhodiť do vzduchu.

To by zničilo citlivý vzťah medzi Izraelom a Ruskom, ktorý otvoril kanály napriek opačným stranám v konflikte v Sýrii. A mohlo by to vytvoriť ďalší nebezpečný okamih s potenciálom pokračovania sedemročnej občianskej vojny na väčšom území. píše Bloomberg.

Už minulý týždeň došlo k najväčšiemu rozkolu medzi jadrovými rivalmi Ruskom a a Spojenými štátmi. Americkí a tureckí vojaci zaberajú časti severu Sýrie, zatiaľ čo Iránci a Rusi bojujú po boku Asadovej armády. Na oblohe má Izrael z väčšej časti nárok na slobodu manévrovania, a to vďaka jeho nadradenosti vo vzduchu a zelenému svetlu z Moskvy. Obe podmienky sa môžu teraz zmeniť.

Bývalý šéf vojenskej spravodajskej služby, Amos Yadlin bol tiež jedným z izraelských pilotov, ktorí v roku 1981 zničili iracký jadrový reaktor Osirak.

“Rozmiestnenie S-300 v Sýrii je starosťou na dobu dvoch desaťročí,” povedal Yadlin, “pokiaľ poznám letecké sily dobre, máme už správne plány na riešenie tejto hrozby. Po odstránení hrozby, čo je v podstate to, čo sa deje, sme späť na nohách.

Rusko už predalo systémy S-300 do Iránu aj proti americkým a izraelským námietkam. Sýria bola ďalšia na rade, až do roku 2013, kedy ruský prezident Vladimír Putin zmrazil zmluvu v reakcii na žiadosti Izraela. Putin však v tom čase povedal, že keby Spojené štáty zaútočili, Moskva by “premýšľala, ako by sme mali konať v budúcnosti.”

Ten okamih prišiel po posledných raketových útokoch USA, Francúzska a Veľkej Británie ako reakcia na údajný chemický útok Asadovej armády.

O hodinu neskôr, náčelník hlavnej operačnej správy Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruskej federácie, Sergej Rudskoi, povedal, že jeho vláda “prehodnotí”, či poskytne leteckú obranu Asadovi. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov o dva dni neskôr v BBC povedal, že plán by mohol byť oživený, pretože Rusko má pocit, že musí urobiť “všetko, čo je potrebné, aby sa sýrska armáda ubránila pred agresiou”.

Izrael vykonal v Sýrii najmenej 150 náletov od začiatku občianskej vojny v roku 2011, podľa Zvi Magen, bývalého izraelského veľvyslanca v Moskve, naposledy 9. apríla, kedy lietadlá zasiahla leteckú základňu používanú iránskou armádou; ďalšie ciele zahŕňali vojenské konvoje smerujúce k Hizballáhu, iránske ozbrojené šítske skupine v Libanone, ktoré opakovane bojovali s Izraelom.

“Je to výnimočne pokročilý systém, ktorý môže pokrývať veľké oblasti územia,” povedal Michael Oren, izraelský námestník ministra pre verejnú diplomaciu a poradca premiéra Benjamina Netanjahua.

S-300 (rusky С-300, v kóde NATO SA-10 Grumble, SA-12 Giant / Gladiator, alebo SA-20 Gargoyle) je rodina ruských protilietadlových raketových systémov dlhého dosahu. Tieto systémy sú určené k obrane strategických cieľov pred údermi vedenými lietadlami, vrtuľníkmi, strelami s plochou dráhou letu a balistickými raketami s krátkym dosahom. Systémy sú schopné činnosti za každého počasia aj v podmienkach intenzívneho rádioelektronického rušenia.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies