Ruské zbavovanie sa amerických dlhopisov spôsobilo v USA rast úrokových sadzieb
Predaj amerických dlhopisov Ruskom je “zámerným úderom na americkú Achillovu pätu”, napísal Business Insider.

Zbavenie sa cenných papierov vyvolalo v Amerike rast úrokových sadzieb. Pričom nie je Moskva v žiadnom prípade hlavným veriteľom Washingtonu. Ak Peking urobí niečo podobné, dôsledky budú oveľa vážnejšie, uviedli noviny.

 

Šéf Bieleho domu, Donald Trump má veľmi negatívny vplyv na zvýšenie úrokových sadzieb, poznamenal Business Insider.

Teraz drahé pôžičky, obmedzujúce hospodársky rast, sú pre neho veľmi nevýhodné, pretože chce “ukázať blahodarné účinky svojej izolacionistickej politiky”. Existuje však ešte jeden veľký problém – financovanie amerického verejného dlhu.

V tomto ohľade Trump útočí na centrálnu banku, ale, ako vyplýva z najnovších údajov, nie je zapojený do nedávnej zvýšenie úrokových sadzieb, vysvetlil autor. Ukazuje sa, že za to môže Rusko, ktoré takmer opustilo úlohe amerického veriteľa. Od apríla do mája klesli ruská aktíva v amerických štátnych dlhopisoch z 96 miliárd dolárov na 15 miliárd dolárov.

Moskva mala mnoho dôvodov zbaviť sa cenných papierov. Kremeľ sa obáva, že po protiruských sankciách prijatých na začiatku apríla by sa sankčné opatrenia mohli rozšíriť na obchod s americkými dlhopismi. Ich predaj je šikovný spôsob, ako sa poistiť pre prípad konfiškácie.

Súčasne predaj cenných papierov posilňuje ruský rubeľ. Rusko navyše dlhodobo vsádza na diverzifikáciu svojich devízových rezerv a tiež  sa chce zbaviť  závislosti na dolári a investuje do zlata.

Niektorí odborníci sa domnievajú, že ruské akcie sú “cieleným útokom na Achillovu pätu Spojených štátov”, pretože v poslednej dobe vzhľadom k nárastu rozpočtového deficitu sa závislosť Spojených štátoch na ich veriteľoch výrazne zvýšila.

Ale v porovnaní s Čínou je Rusko relatívne malým veriteľom, zdôraznil Business Insider.

Ak Peking urobí niečo podobné, dôsledky budú oveľa vážnejšie. V januári len povesti, že Čína pozastavuje nákup amerických dlhopisov, vyvolali prudký nárast úrokových sadzieb. Čína vlastní cenné papiere vo výške 1,18 bilióna dolárov, poukázali noviny.

Zároveň sa Trump vyhráža Pekingu clami na veľký objem dovozu. Čína môže nakoniec celkom “oplatiť rovnakou mincu” – obmedzením dovozu z USA. A predaj amerických dlhopisov je jedným zo spôsobov pomsty. Ale veci nie sú tak jednoduché, pretože aj predaj časti cenných papierov – bude mať vplyv na ostatných veriteľov – môže vyvolať bumerangový efekt, a zvyšné dlhopisy sa budú znehodnocovať. Číňania tým samy sebe spôsobía škody.

Avšak teraz Čína trpí slabým jüanom, uviedli noviny. V rokoch 2015-2016 prudké oslabenie miestnej meny viedlo k vážnym poruchám na burze. A aby sa zabránilo opakovaniu tejto situácie v budúcnosti, Peking môže prijať opatrenia na posilnenie jüanu, a jedným z nich – je práve predaj amerických dlhopisov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies