Rusko môže v USA akreditovať nových diplomatov a Británia sa v piatok dozvedela, že Rusko musí opustiť ďalších 50 diplomatov
Rusko môže v USA žiadať o akreditáciu nových diplomatov, ktorí by nahradili 60 ich kolegov, ktoré Washington vypovedal s obvinením, že vykonávali špionáž. Ruskí diplomati, u ktorých Moskva popiera, že by išlo o agentov, majú opustiť Spojené štáty do pondelka. Informuje vo svojom dnešnom článku s názvom “Russia expels diplomats from 23 countries as spy crisis escalates” AFP.

USA vykázali Rusov v koordinácii s Britániou a ďalšími spojencami v odvete za otravu bývalého ruského dvojitého agenta v Británii. Podľa amerických médií boli ruskej špeciály určené na odvoz personálu do vlasti pripravené na odlet na washingtonskom medzinárodnom letisku už v piatok.

“Spojené štáty vyhostili 48 ruských spravodajských agentov. Nie je ale stanovené, že musí znížiť počet zamestnancov,” oznámil v piatok nemenovaný predstaviteľ amerického ministerstva zahraničia. “Ruská vláda má naďalej možnosť žiadať o akreditáciu na voľné miesta a každá žiadosť o novú diplomatickú akreditáciu bude preskúmaná od prípadu k prípadu,” dodal.

 

Podľa amerického zdroja ani Moskva nepožadovala zníženie stavu amerického diplomatického personálu v Rusku.

 

Spojené štáty preto môžu tiež podať nové žiadosti o akreditáciu. Naopak Británii dalo Rusko mesiac na to, aby zmenšila svoj diplomatický zbor v Moskve na veľkosť ruskej diplomatickej misie na britskom území.

 

Briti musia stiahnuť z Ruska ďalších 50 diplomatov

Ruské ministerstvo zahraničia tento krok oznámilo už v piatok, keď si predvolalo britského veľvyslanca v Moskve Laurieho Bristowa. Teraz ale spresnilo, o koľko ľudí ide.

Na rozdiel od predchádzajúceho recipročného vypovedanie už ale Rusko podľa všetkého menovite neurčilo, kto má odísť, a ponechalo výber osôb na britskej strane. Na zníženie stavov majú Briti mesiac. Vyhostení diplomati mali na zbalenie osobných vecí a vycestovanie týždeň.

“Žiadali sme o rovnováhu. Briti majú o 50 diplomatov viac ako Rusi,” povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová. Na otázku, či to znamená, že Londýn bude musieť odvolať presne 50 diplomatov, odpovedala: “Niečo cez 50”.

Čítajte tiež

KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: “Ruské zlé správanie” a keď Samantha Vinograd hovorí o “vyskúšaní vojenských možností” voči Rusku

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies