Redakčný komentár denníka Nezavismaja gazeta píše o rastúcom záujme krajín postsovietskeho priestoru o ekonomickú spoluprácu s Európskou úniou.
Na začiatku apríla sa bude v moldavskom Kišiňove konať konferencia, na ktoré sa chystajú Moldavsko, Ukrajina a Gruzínsko najskôr prijať rezolúciu o príprave spoločnej politiky a o väčšiu spoluprácu v oblasti bezpečnosti “proti ruskej agresii”. Povedal to moldavský predseda parlamentu Adrian Kandu.
Kandu konkrétne povedal, že by sa malo jednať o spolupráci v oblastiach obrannej politiky, energetiky a tiež o politickej podpore v ďalších oblastiach, vrátane toho, čo patrí do kolónky “reintegrácie územia”.
Teda, píše Nezavisimaja gazeta, tri krajiny organizácie GUAM (organizácia združujúca Gruzínsku, Ukrajinu, Azerbajdžan a Moldavsko: pozn. Redakcie) sa zjednocujú proti Rusku.
Sú tu ale ďalšie krajiny, ktoré spadajú pod Spoločenstvo nezávislých štátov a eurázijskú ekonomickú úniu, s ktorými Rusko nemá nepriateľské vzťahy, ale tiež nie blízke vzťahy.
Kirgizsko, Uzbekistan a EÚ
Kirgizsko, ktoré sa svojho času snažil o to vstúpiť do eurázijskej ekonomickej únie ako rovný člen, neočakávane aktivoval svoju politiku vo vzťahu k Európskej únii.
Nedávno prehovoril prezident krajiny Sooronbaj Žeenbenkov o tom, že pre krajinu je nutné urýchliť rozhovory s EÚ o novej dohode o rozšírení partnerstva a spolupráce. Kirgizský prezident to povedal na rokovaní s predstaviteľom EÚ Petrom Burianom. Jeho krajina má záujem o projekty regionálneho významu, podporu malého a stredného podnikania a tiež o zvýšenie vývozov na európsky trh. Ako dodal, Kirgizsko si vysoko cení to, že jeho krajina má jediná v regióne strednej Ázie preferenčný štatút v obchode s EÚ.
Tiež Uzbekistan efektívne spolupracuje s EÚ. Po rokoch bol v minulom roku v Taškente otvorený úrad Európskej banky pre obnovu a rozvoj. V daný moment bolo v Uzbekistane v rámci tejto banky podpísané a pripravených už niekoľko dohôd v hodnote 200 miliónov dolárov.
Moldavsko dostalo štatút pozorovateľa v eurázijskej ekonomickej únii, avšak v rovnakom čase pracuje v slobodnej ekonomickej zóne s EÚ. Veľká časť moldavského exportu smeruje do EÚ a týka sa to tiež regiónu Podnestersko. Produkcie z tohto sporného regiónu sa dostávajú na trhy do EÚ, USA a do Kanady. Do Ruska odtiaľto smeruje 16% exportov.
Bielorusko a ekonomický dialóg s EÚ
Tiež Bielorusko nadväzuje ekonomický dialóg s Európskou úniu a podľa slov bieloruského ministra zahraničia Vladimíra Makeja je rozvoj vzťahov s EÚ v záujmoch krajiny.
Týmto spôsobom sa z eurázijskej ekonomickej únie stáva nie uzavreté ekonomické územia, ale otvorený priestor. Jeho členovia vykonávajú politiky niekoľkých vektorov. Rusko sa v tomto prípade neukazuje ako príťažlivý model pre svojich partnerov. Tí sa orientujú smerom, kde sú moderné technológie, ekonomické preferencie a politická stabilita. Nakoniec nie je jasné, či bude Putin prezidentom a čo bude po Putinovi.
Nič našich spojencov a partnerov s Ruskom nedrží. Dokonca ani Kazachstan, píše ďalej Nezavisimaja gazeta.
S Ruskom ho teraz nespája ani spoločná abeceda. Prezident Nursultan Nazarbajev podpísal nariadenie, ktoré vracia kazašskému jazyku latinka, ako tomu bolo napokon v rokoch 1920 až 1940. Kazachstanu diktovala zmenu na azbuku sovietska moc, teraz je návrat latinky otázkou diktátu národného záujmu krajiny.