Rusko nie je pre susedné krajiny príťažlivým vzorom, píše Nezavisimaja Gazeta. Kazachstan sa napríklad vrátil k latinke

Redakčný komentár denníka Nezavismaja gazeta píše o rastúcom záujme krajín postsovietskeho priestoru o ekonomickú spoluprácu s Európskou úniou.

Na začiatku apríla sa bude v moldavskom Kišiňove konať konferencia, na ktoré sa chystajú Moldavsko, Ukrajina a Gruzínsko najskôr prijať rezolúciu o príprave spoločnej politiky a o väčšiu spoluprácu v oblasti bezpečnosti „proti ruskej agresii“. Povedal to moldavský predseda parlamentu Adrian Kandu.

Kandu konkrétne povedal, že by sa malo jednať o spolupráci v oblastiach obrannej politiky, energetiky a tiež o politickej podpore v ďalších oblastiach, vrátane toho, čo patrí do kolónky „reintegrácie územia“.

Teda, píše Nezavisimaja gazeta, tri krajiny organizácie GUAM (organizácia združujúca Gruzínsku, Ukrajinu, Azerbajdžan a Moldavsko: pozn. Redakcie) sa zjednocujú proti Rusku.

Sú tu ale ďalšie krajiny, ktoré spadajú pod Spoločenstvo nezávislých štátov a eurázijskú ekonomickú úniu, s ktorými Rusko nemá nepriateľské vzťahy, ale tiež nie blízke vzťahy.

Kirgizsko, Uzbekistan a EÚ

Kirgizsko, ktoré sa svojho času snažil o to vstúpiť do eurázijskej ekonomickej únie ako rovný člen, neočakávane aktivoval svoju politiku vo vzťahu k Európskej únii.

Nedávno prehovoril prezident krajiny Sooronbaj Žeenbenkov o tom, že pre krajinu je nutné urýchliť rozhovory s EÚ o novej dohode o rozšírení partnerstva a spolupráce. Kirgizský prezident to povedal na rokovaní s predstaviteľom EÚ Petrom Burianom. Jeho krajina má záujem o projekty regionálneho významu, podporu malého a stredného podnikania a tiež o zvýšenie vývozov na európsky trh. Ako dodal, Kirgizsko si vysoko cení to, že jeho krajina má jediná v regióne strednej Ázie preferenčný štatút v obchode s EÚ.

Tiež Uzbekistan efektívne spolupracuje s EÚ. Po rokoch bol v minulom roku v Taškente otvorený úrad Európskej banky pre obnovu a rozvoj. V daný moment bolo v Uzbekistane v rámci tejto banky podpísané a pripravených už niekoľko dohôd v hodnote 200 miliónov dolárov.

Moldavsko dostalo štatút pozorovateľa v eurázijskej ekonomickej únii, avšak v rovnakom čase pracuje v slobodnej ekonomickej zóne s EÚ. Veľká časť moldavského exportu smeruje do EÚ a týka sa to tiež regiónu Podnestersko. Produkcie z tohto sporného regiónu sa dostávajú na trhy do EÚ, USA a do Kanady. Do Ruska odtiaľto smeruje 16% exportov.

Bielorusko a ekonomický dialóg s EÚ

Tiež Bielorusko nadväzuje ekonomický dialóg s Európskou úniu a podľa slov bieloruského ministra zahraničia Vladimíra Makeja je rozvoj vzťahov s EÚ v záujmoch krajiny.

Týmto spôsobom sa z eurázijskej ekonomickej únie stáva nie uzavreté ekonomické územia, ale otvorený priestor. Jeho členovia vykonávajú politiky niekoľkých vektorov. Rusko sa v tomto prípade neukazuje ako príťažlivý model pre svojich partnerov. Tí sa orientujú smerom, kde sú moderné technológie, ekonomické preferencie a politická stabilita. Nakoniec nie je jasné, či bude Putin prezidentom a čo bude po Putinovi.

Nič našich spojencov a partnerov s Ruskom nedrží. Dokonca ani Kazachstan, píše ďalej Nezavisimaja gazeta.

S Ruskom ho teraz nespája ani spoločná abeceda. Prezident Nursultan Nazarbajev podpísal nariadenie, ktoré vracia kazašskému jazyku latinka, ako tomu bolo napokon v rokoch 1920 až 1940. Kazachstanu diktovala zmenu na azbuku sovietska moc, teraz je návrat latinky otázkou diktátu národného záujmu krajiny.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies