Rusko odpálilo najväčšiu balistickú raketu v histórii “Satan 2”, píše Peter Apps na Reuters
Rusko minulý piatok odpálilo najväčšiu balistickú raketu v histórii, poukazuje bezpečnostný a medzinárodnopolitický analytik Peter Apps v komentári pre server Reuters. Riaditeľ think tanku Project for the Study of the 21st century varuje, že podľa Moskvy je raketa Sarmat s váhou 200 ton – západnými vojenskými analytikmi označovaná ako “Satan-2” – prvá strela, ktorá má dostatočný dosah na to, aby z jedného odpaľovacieho miesta zasiahla akýkoľvek cieľ na Zemi.

Test avizovaný ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý raketu zmienil už minulý mesiac vo svojom kľúčovom predvolebnom prejave, bol jednoznačnou hrozbou nepriateľom Ruska, predovšetkým Spojeným štátom, myslí si analytik. Pripomína, že od konca studenej vojny pred troma dekádami boli americké ozbrojené sily nespochybniteľným lídrom v oblasti rakiet a technológiách umožňujúcich udrieť kdekoľvek na planéte.

“Zrazu však Washington čelí svetu, kde jeho najväčší potenciálny nepriatelia dramaticky investujú do zbraní dlhého dosahu,” pokračuje Apps. Vysvetľuje, že napriek pozornosti uprenej na severokórejské raketové a jadrové testy Pchjongjang v skutočnosti iba dobieha technológie, ktoré zavedené atómové superveľmoci získali už v 50. a 60. rokoch, zatiaľ čo Rusko a Čína prichádzajú s novou generáciou zbraní a obe krajiny sa zameriavajú na nové, zo zeme a mora odpaľované, jadrovou hlavicou osadené medzikontinentálne rakety.

Z pohľadu Pentagonu sú rovnako znepokojivé nové zbrane zahŕňajúce menšie rýchle strely, ktorým sa zrejme nedá vyhnúť, umožňujúce ničiť americké lietadlá a lode, predovšetkým tie lietadlové, ktoré sú pravdepodobne najsilnejším symbolom americkej moci vo svete, uvádza riaditeľ. Dopĺňa, že nemožno povedať, ako by si tieto zbrane viedli v praxi, avšak už ich existencia môže odradiť nepriateľov od riskovania stretu či intervencie v menších konfliktoch.

 

Na druhú stranu, aj keby nové zbrane naplnili očakávania, Rusko a Čína stále široko zaostávajú za Spojenými štátmi, ktoré zostávajú ďaleko na svetovej špici, čo sa výdavkov do vojenskej oblasti týka, zdôrazňuje Apps. Poukazuje, že v uplynulej dekáde Moskva a Peking venovali pozornosť predovšetkým ponorkám vyzbrojených balistickými strelami, investovali do nových plavidiel základní a rakiet, avšak čo do veľkosti, dosahu a bojových schopností zaostávajú za flotilou raketonosných ponoriek amerického námorníctva, rovnako ako nedisponujú ekvivalentom amerického stealth bombardéru B -2, ktorý dokáže nedetekovane a bez varovania udrieť kdekoľvek na svete.

“Rovnováha sa však mení. Vojenskí plánovači v Rusku a Číne sa pozorne pozreli na americkú vojenskú dominanciu a považujú prelomovú raketovú technológiu za ľahkú cestu ako túto nadvládu obísť,” usudzuje analytik. Konštatuje, že niekoľko uvedených rakiet už môže byť bojaschopných a v konflikte by predstavovali hrozbu pre americkú armádu.


Raketa Sarmat otestovaná minulý piatok má v budúcom desaťročí nahradiť staršiu generáciu ruských striel, načrtáva riaditeľ. Pripomína, že minulý pondelok Rusko vyskúšalo tiež protiraketovú strelu A-135, ktorá je už rozmiestnená v okolí Moskvy a hoci by tento systém – protiváha americkým protiraketovým strelám dislokovanými v Európe a Ázii – zrejme dokázal zničiť len hŕstku útočiacich hlavíc, spolu s podobnými čínskymi zbraňami dokáže napáchať paseku medzi satelitmi, na ktoré západné sily spoliehajú.

Ruskí vojenskí predstavitelia tiež tvrdia, že ich nová protilodná strela Zirkón dokáže dosiahnuť približne šesťnásobku rýchlosti zvuku, a ak to je pravda, potom táto zbraň prevyšuje čokoľvek v americkom arzenále a nemožno sa proti nej prakticky brániť, varuje analytik. Dopĺňa, že takisto Čína v posledných dvoch rokoch ukázala vlastný výkvet striel stredného dosahu, pričom jedna je pre svoju zamýšľanú schopnosť potopiť najväčšie americké bojové plavidlá označovaná ako “zabijak lietadlových lodí”.

Rusko aj Čína takisto dramaticky zvýšili investície do protivzdušnej obrany a protiraketových striel s cieľom obmedziť schopnosť Spojených štátov v prípade vojny operovať nad nepriateľským územím – Rusko navyše také systémy dodáva niektorým najpravdepodobnejším americkým protivníkom, vrátane Iránu a Sýrie, poukazuje Apps. Dodáva, že Rusko a Čína vnímajú raketové technológie ako kľúč k vypudeniu USA a ich spojencov z okolia svojho územia.

Čína tak zrejme rozmiestňuje tieto systémy na sieti umelých ostrovov, ktoré stavajú za účelom dosiahnutia dominancie v Juhočínskom mori, Rusko zasa opakovane hovorilo o dislokáciu mimoriadne presných rakiet Iskander v Kaliningradskej oblasti medzi Poľskom a Litvou, rovnako ako na hraniciach s Čínou, čo podľa analytika pripomína , že Moskva Peking považuje nielen za spojencov, ale aj potenciálneho nepriateľa.

So schopnosťou niesť ako atómovú, tak konvenčnú hlavicu sú Iskandery hlavným dôvodom, prečo východoeurópske štáty chcú, aby Spojené štáty na ich územiach rozmiestnili viac protiraketových striel Patriot,” píše Apps. Obáva sa, že takýto krok by zrejme len zosilnel poplach v zbrojení.

K eskalácii navyše dochádza v nebezpečnej dobe, keď kybernetické útoky a ďalšie formy konfrontácie vo svete redefinuje, čo znamená byť vo vojne, tvrdí riaditeľ. Varuje, že v kombinácii s návratom studenovojnového raketového súperenia svet možno smeruje k veľmi znepokojujúcej prevahe teroru.

 

Čítajte tiež

Trumpove vyhrážky Rusku, že sa majú pripraviť v Sýrii na americké rakety, vystrelili nahor ceny ropy. Pocítime to aj na Slovensku

INŠTITÚT REGIONÁLNEJ POLITIKY: Je čas prehodnotiť pozíciu Slovenska k zdaňovaniu digitálnych platforiem

Americký torpédoborec sa blíži k ruskej základni v Sýrii. Možný útok na Sýriu je v skutočnosti útokom na Rusko

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies