Rusko posiluje svoju ekonomickú prítomnosť na Balkáne
Dve ruské banky majú záujem o získanie veľkého majetkového podielu v chorvátskej firme Agrokor. Agrokor je najväčšia potravinárska firma v krajine. Rusko tak posiluje svoju ekonomickú prítomnosť na Balkáne.

Ruská banka Sberbank a VTB, ktoré sú vlastnené štátom, chcú premeniť dlh vo výške 1,4 miliardy eur na vlastnický podiel v tejto firme. Chorvátska firma sa potýkala počas posledného roka s problémom insolvencie spolu s údajnými podvodmi v účtovníctve. Cestu k dohode otvorila skutočnosť, že ruská banka Sberbank ako veriteľ odstúpila od svojej žaloby voči Agrokoru, informuje Bloomberg.

Výška podielu vo firme musí byť ešte len určená.Investícia poskytne Moskve nové možnosti pre ekonomickú expanziu v regióne, ktorý sa v čase komunizmu snažil o útek Sovietskeho zväzu. Sberbank trvá na tom, že transakcia je forma, ktorá bráni investíciám, hoci ruský ambasador v Zagrebe neopomenul spomenúť politický význam dohody, keď kritizoval západného spojenca Chorvátska za to, že nepomohol firme. Na rozdiel od Ruska.

Vzhľadom na nesprávne vzťahy medzi Ruskom a Západom je každá podobná ruská investícia vnímána veľmi blízko. Maďarsko bolo napríklad kritizované za dohodu s ruským Rosatomom v roku 2014. Týkala sa výstavby nových jadrových elektrární.

Chorvátsko malo počas vojny za nezávislosť podporu USA a patrí medzi najväčších podporovateľov ekonomických sankcií proti Rusku. Zatiaľčo veľké investície z Ruska prudko smerovali do Srbska či Bosny a Hercegoviny, Chorvátsko sa obmedzilo len na ruské peniaze investované do miestnych hotelov, benzínových staníc Lukoilu a do menších podielov v niektorých firmách.

Zagreb tiež odmietol účasť na ruskom plynovode Južný prúd a odmietal záujem ruských spoločností o chorvátsku rafinériu INA Industrija Nafte. Americký veľvyslanec v Zagrebe označil tento rok vo februári predaj tejto firmy Rusom za “chybu”.

Sberbank sa dištancovala od slov ruského veľvyslanca v Chorvátsku a teraz odmieta komentáre.

Ruské banky vstúpili na scénu Agrokor v roku 2014, keď jeho majiteľ Ivica Todorić potreboval pôžičku na nákup slovinského konkurenta. Todorić urobil z Agrokoru najväčšiu balkánsku firmu. V októbri bol obvinený z podvodov, ktoré mal odhaliť audit. Ten našiel stovky miliónov dolárov v skrytých záväzkoch. Todorić odmieta obvinenia.

V marci bolo oznámené, že podiel v celkovej hodnote 4,7 miliárd dolárov bude k dispozícii pre veriteľov firmy ako súčasť reštrukturalizácie dlhu. Keď banky premenia dlhy v podiel vlastníctva, bude im patriť najväčší podiel v celej firme.

Podľa chorvátskeho politológa Žarko Puhovského bolo Chorvátsko “vždy dobrým žiakom Spojených štátov a Európskej únie, ale v tomto prípade trh trumfuje politiku.” Ako paradox ale Puhovski vidí skutočnosť, že ruské banky môžu byť tiež politickými hráčmi.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies