Rusko poslalo Británii a Francúzsku otázky ku kauze Skripal, sú dosť nepríjemné. Štrnásť sa týka Británie a desať Francúzska
Ruská diplomacia včera zverejnila zoznam otázok, na ktoré žiada odpoveď od Británie a Francúzska. Pýta sa napríklad na to, ako sa podarilo britským odborníkom tak rýchlo identifikovať nervovo paralytickú látku použitú pri útoku v juhoanglickom Salisbury. Celý zoznam otázok zverejnili ruské Kommersanty.

Británia tvrdí, že za útokom na Sergeja Skripala a jeho dcéru Juliu je s najväčšou pravdepodobnosťou zodpovedné Rusko. Británia podľa včerajšieho vyhlásenia ruského ministerstva zahraničia dostala štrnásť otázok, na ktoré Moskva žiada odpoveď, Francúzsko desať.

Londýna sa Moskva pýta napríklad na to, prečo neumožnil ruským konzulárnym zástupcom kontakt so “dvoma ruskými občanmi”, ktorí prišli v Británii k ujme, akú im lekári poskytli protilátku a ako sa k nej dostali, alebo či majú britskí odborníci kontrolné vzorky, vďaka ktorým boli schopní tak rýchlo zistiť, o akú nervovo paralytickú látkou išlo, ktorou boli Sergej a Julia  otrávení.

Moskva tiež žiada odpoveď na to, čo má Francúzsko spoločné s vyšetrovaním prípadu zo Salisbury. Zároveň sa Rusko pýta aj ďalšie otázky tu sú niektoré z nich:

  • Aké pravidlá procedurálnej legislatívy Spojeného kráľovstva umožňujú zapojiť cudzí štát do interného vyšetrovania?

  • Bola štúdia francúzskych odborníkov a  biomateriálov od Sergeja a Julie Skripalovcov vedená francúzskymi špecialistami – ktorými a v ktorých špecifických laboratóriách?

  • Na základe akých znakov (markerov) je pravdepodobný “ruský pôvod” látky používanej v Salisbury?

  • Má Spojené kráľovstvo kontrolné vzorky chemického bojového prostriedku, ktorého britskí zástupcovia nazývajú “nováčik”?

  • Bol vývoj vzoriek bojového otravného prostriedku, ako napríklad “Rookie” (v britskej terminológii) alebo jeho analógov vo Veľkej Británii?

     

    Čítajte tiež:

Günter Verheugen prirovnal obvinenia proti Rusku v prípade Skripal ku klamstvám ako o prítomnosti jadrových zbraní v Iraku

VEĽKÝ EURÓPSKY PRIESKUM: Bojíme sa moslimov aj Afričanov, odkazujú obyvatelia EÚ svojim lídrom

GATESTONE INSTITUTE: Čo návšteva saudského princa v skutočnosti znamená

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies