Rusko sa zbavilo minimálne tretiny amerických dlhopisov
Rusko vypadlo zo zoznamu najväčších držiteľov amerických štátnych dlhopisov, pretože sa zbavilo ďalšej tretiny cenných papierov, vyplýva z májových údajov amerického ministerstva financií.

Je očividné, že sa Rusko rozhodlo neriskovať na pozadí napätých vzťahov s USA a znižuje svoje investície do amerického dlhu v dolároch, informuje portál ria.ru

V apríli bolo Rusko na 22. mieste držiteľov dlhopisov za 48,7 miliardy dolárov. Kým v marci vlastnilo dvakrát toľko amerických vládnych cenných papierov (za 96,1 miliardy dolárov) a v hodnotení obsadilo 16. miesto, teraz Rusko vypadlo aj zo zoznamu 33 najväčších držiteľov, v ktorom na prvom mieste je Čína a na poslednú priečke Čile s 30 miliardami dolárov.

Šéfka Ruskej Banky Elvira Nabiullinova nedávno v odpovedi na otázku poslancov Štátnej dumy ohľadom aprílového predaja takmer polovice štátnych dlhopisov USA, vysvetlila, že centrálna banka sleduje politiku diverzifikácie devízových rezerv a pri rozhodovaní berie do úvahy všetky riziká, vrátane finančných, ekonomických a geopolitických.

V Spojených štátoch neraz zazneli úvahy o zablokovanie ruských investícií do amerických dlhopisov, navyše sa Rusko rozhodlo investovať zisk z predaja do bezpečnejších cenných papierov a najmä do zlata.

Znižujúci podiel Ruska na držanie (a nepriamo podpory amerického dlhu) amerických dlhopisov nebol až tak veľký, aby to USA výrazne poškodilo. Aby bol obrázok celkový, je nutné dodať, že podľa amerického ministerstva financií majú krajiny zo zoznamu najväčších držiteľov dlhopisov v rukách cenné papiere v hodnote 3,9 bilióna dolárov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies