RUSKO: Umiestnenie našich jadrových zbraní nie je vašou záležitosťou, píše POLITICO

Russian President Vladimir Putin (R), accompanied by Foreign Minister Sergei Lavrov (C) and Kremlin spokesman Dmitry Peskov (L), attends a meeting with Sheikh Mohammed bin Zayed al-Nahyan (not pictured), Crown Prince of Abu Dhabi and UAE's deputy commander-in-chief of the armed forces, at the Kremlin in Moscow, on March 24, 2016. AFP PHOTO / POOL / ALEXANDER NEMENOV / AFP / POOL / ALEXANDER NEMENOV (Photo credit should read ALEXANDER NEMENOV/AFP/Getty Images)

Kremeľ v utorok odmietol akékoľvek agresívne zámery voči Európe po tom, čo prepukli na verejnosť správy o tom, že Rusko nasadilo v Kaliningrade,  rakety Iskandar schopné niesť jadrové hlavice. Podľa Reuters  NATO a pobaltské krajiny okamžite iniciatívu Ruska odsúdili. Informuje Politico.

Obavy NATO, Poľska, Litvy, Lotyšska a Estónska, zo základne v Kaliningrade, ktoré sa nachádza medzi Poľskom a Litvou, sú, že Iskandary su prímárne namierené na ich územie.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa však v utorok snažil ubezpečiť médiá.

“Rozmiestnenie jednej alebo druhej zbrane, rozmiestnenie vojenských jednotiek atď. Na ruskom území je výhradne suverénnou otázkou pre Ruskú federáciu,” povedal novinárom.

“Rusko nikomu nehrozilo a nikoho neohrozuje. Samozrejme, Rusko má toto suverénne právo (rozmiestniť zbrane na svojom území). Sotva by to malo byť príčinou toho, aby sa niekto mohol obávať. “- dodal Peskov.

Washington opísal takéto raketové systémy v regióne ako destabilizačné už v pondelok, pretože americkí úradníci sa obávajú, že predstavujú trvalé vojenské posilnenie Ruska, uvádza Reuters .

Z európskych politikov nové preteky v jadrovom zbrojení už pred pár dňami verejne odsúdil Sigmar Gabriel. Podľa neho ” vývoj nových jadrových  zbraní dáva zlé signály a hrozí špirálou pretekov v zbrojení “, takže” existujúce zmluvy o kontrole zbraní musí byť nevyhnutne zachované “.

 

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy