RUSKO: Umiestnenie našich jadrových zbraní nie je vašou záležitosťou, píše POLITICO

Kremeľ v utorok odmietol akékoľvek agresívne zámery voči Európe po tom, čo prepukli na verejnosť správy o tom, že Rusko nasadilo v Kaliningrade,  rakety Iskandar schopné niesť jadrové hlavice. Podľa Reuters  NATO a pobaltské krajiny okamžite iniciatívu Ruska odsúdili. Informuje Politico.

Obavy NATO, Poľska, Litvy, Lotyšska a Estónska, zo základne v Kaliningrade, ktoré sa nachádza medzi Poľskom a Litvou, sú, že Iskandary su prímárne namierené na ich územie.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa však v utorok snažil ubezpečiť médiá.

„Rozmiestnenie jednej alebo druhej zbrane, rozmiestnenie vojenských jednotiek atď. Na ruskom území je výhradne suverénnou otázkou pre Ruskú federáciu,“ povedal novinárom.

„Rusko nikomu nehrozilo a nikoho neohrozuje. Samozrejme, Rusko má toto suverénne právo (rozmiestniť zbrane na svojom území). Sotva by to malo byť príčinou toho, aby sa niekto mohol obávať. „- dodal Peskov.

Washington opísal takéto raketové systémy v regióne ako destabilizačné už v pondelok, pretože americkí úradníci sa obávajú, že predstavujú trvalé vojenské posilnenie Ruska, uvádza Reuters .

Z európskych politikov nové preteky v jadrovom zbrojení už pred pár dňami verejne odsúdil Sigmar Gabriel. Podľa neho “ vývoj nových jadrových  zbraní dáva zlé signály a hrozí špirálou pretekov v zbrojení „, takže“ existujúce zmluvy o kontrole zbraní musí byť nevyhnutne zachované „.

 
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies