Rusko zakázalo vstup Litovčanom, ktorí vystupujú verejne protirusky
Rusko zakázalo vstup niekoľkým litovským politikom, poslancom a politológom, ktorí vystupujú otvorene protirusky. Informovala o tom dnes agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na ruské ministerstvo zahraničia. Konkrétne mená ale táto agentúra, ani agentúra TASS neuviedla. Podľa ruského ministerstva ide o odvetu za litovský zákon, označovaný ako zákon Magnitského.

Tento litovský zákon, ktorý platí od januára, umožňuje zakázať cudzincom vstup do krajiny až na päť rokov, ak je dotyčný vážne podozrivý z rozsiahlej korupcie, prania peňazí či porušovania ľudských práv. O zákaze rozhoduje na návrh ministra zahraničia litovský minister vnútra. Zákon je pomenovaný po ruskom právnikovi Sergejovi Magnitskom, ktorý zomrel v roku 2009 za nejasných okolností vo väzbe po tom, čo obvinil ruských policajných a justičných pracovníkov z defraudácie.

Podľa agentúry RIA Novosti sú na čiernej listine litovskí politici, poslanci a politológovia, ktorí zaujímajú otvorene protiruský postoj. Zoznam je podľa ministerstva otvorený a môžu naň pribúdať ľudia, ktorí budú verejne vystupovať protirusky. Agentúra RIA Novosti ani agentúra TASS žiadna konkrétne mená neuviedli.

Na základe Magnitského zákona sa podľa agentúry RIA Novosti ocitli na zozname cez štyri desiatky Rusov, vrátane šéfa hlavného vyšetrovacieho výboru Ruska Alexandra Bastrykina.

Norma označovaná ako Magnitského zákon platí aj v iných krajinách. V roku 2012 ju prijali v USA, aby potrestali ruských predstaviteľov, úradníkov, sudcov a policajtov zapletených do prípadov porušovania ľudských práv. Neskôr rovnocenné právne nástroje prijali okrem Litvy napríklad v Estónsku či Kanade.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies