Rusko zamietlo návrh rezolúcie BR OSN o prímerí v Sýrii. Biele prilby sú podľa neho iba dezinformačný zdroj
Podľa ruského zástupcu Vasilija Nebenzji sa dnes Bezpečnostná rada OSN nezhodla na rezolúciu o prímerí v Sýrii. Navrhovaný text podľa ruského stáleho predstaviteľa poškodzuje Rusko a je utopický. Moskva preto navrhla jeho zmenu. Informujú EuroZprávy.cz.

Po prímerí volá mnoho humanitárnych organizácií OSN kvôli prudkým bojom pri Damašku. Koordinátor humanitárnych operácií OSN v Sýrii Panos Mumtzis povedal, že o život prišlo 370 civilistov.

Nebenzja dnes v BR OSN vyhlásil, že “masová psychóza”, ktorú rozpútali svetové médiá okolo východnej Ghúty pri Damašku, riešeniu nepomáhajú. Návrh rezolúcie označil za snahu “vyvolať škandál a poškodiť Rusko”. Podľa Nebenzjija je úplne utopický, pretože vo východnej Ghúte stále pôsobí “niekoľko tisíc” radikálov, ktorí sa odmietajú dohodnúť. Z civilistov si vraj urobili rukojemníkov a využívajú ich ako ľudské štíty.

Svetové médiá potom Nebenzji obvinil z rozpútania masívnej dezinformačnej kampane o situácii vo východnej Ghúte. Zatajujú podľa neho ale “nepohodlnú pravdu”, totiž že v tejto oblasti pôsobí niekoľko tisíc bojovníkov vrátane skupín napojených na teroristickú al-Kájdu. Záchranárov z organizácie známej ako Biele prilby označil za “hlavný a dobre platený zdroj dezinformačnej kampane” očierňujúci sýrsku vládu a jej blízkeho spojenca Rusko.

“Nedostali sme presvedčivú odpoveď na to, ako bude prímerie vo východnej Ghúte garantované,” povedal Nebenzja. Návrh predpokladá, že 30-dňová prímerie bude využité k uvoľneniu obliehanie a na evakuáciu chorých a zranených. Aby sa navrhovatelia vyhli ďalšiemu ruskému vetu, pristúpili na to, že prímerie sa nebude týkať radikálnych skupín ako Islamský štát a al-Kájda. Rusko v minulosti vetovalo v BR OSN 11 rezolúciou k Sýrii.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies