Ruský novinár Maxim Borodin zomrel po záhadnom páde z okna. Písal o korupcii a žoldnieroch v Sýrii

Za záhadných okolností zomrel v nedeľu v nemocnici v ruskom Jekaterinburgu 32-ročný ruský investigatívny novinár Maxim Borodin. Novinár, ktorý sa venoval korupčným kauzám a ako prvý písal o nasadení ruských žoldnierov v Sýrii, zomrel tri dni po tom, čo vypadol z okna svojho bytu na piatom poschodí.

Po štvrtkovom páde z okna bol Borodin prevezený do nemocnice. Z kómy, do ktorej upadol, sa však už neprebral.

Polícia jeho smrť vyšetruje ako samovraždu. Dvere boli zamknuté zvnútra a pri vyšetrovaní sa vraj nenašli žiadne známky cudzieho zavinenia.

Polina Rumjanzevová, šéfredaktorka agentúry Novy Deň, kde Borodin pracoval, však neverí, že išlo o samovraždu. Pochyby majú aj členovia jeho rodiny či priatelia. Pozastavujú sa napríklad nad tým, že chýba list na rozlúčku.

Borodin sa podľa denníka The Times tiež deň pred svojou smrťou zveril priateľom, že sa pred dverami jeho bytu pohybujú maskovaní muži. Jeden mal byť údajne ozbrojený. Neskôr ale povedal, že to bolo len „cvičenie“.

Borodin mal písať pre Novy Deň o príslušníkoch skupiny, ktorá bola do Sýrie vyslaná privátnou vojenskou spoločnosťou Wagner Group. Za ňou stojí podnikateľ Jevgenij Prigošin, ktorý má blízko k prezidentovi Vladimírovi Putinovi.

Skupina má byť vedená bývalým podplukovníkom vojenskej spravodajskej služby GRU a mala by mať úzke kontakty s ruskými bezpečnostnými úradmi. Údajne mala táto skupina operovať na Kryme v období, keď sa rozhodovalo o pripojení ukrajinského polostrova k Ruskej federácii, a neskôr pôsobila aj na východnej Ukrajine. Oficiálne sú žoldnieri v Rusku zakázaní, napísal server Tagesspiegel.

Na dve stovky príslušníkov tejto skupiny malo prísť o život 7. februára počas náletov, ktorými Američania odrážali útok sýrskych provládnych síl na svojich kurdských a arabských spojencov.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies