Ruský premiér Medvedev chce, aby sa dodržiavanie sankcií USA voči Rusku stalo trestným činom
Americké sankcie fungujú – a ruské spoločnosti sa dostávajú do problémov. Kremeľ teraz našiel spôsob ako odporovať: Tí, ktorí dodržiavajú sankcie, budú potrestaní. Dodržiavanie amerických sankcií bude v Rusku trestným činom. Takým firmám ruská vláda nepomôže, píše Spiegel.de.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev podporil návrh zákona v ruskej Štátnej Dume, ktorý klasifikuje americké  sankcie ako trestný čin. “Opatrenia v Spojených štátoch boli zamerané na podkopanie politického systému v Rusku a oslabujú ekonomiku” povedal Medvedev v rozhovore pre vysielanie televízie Rossija 1 v sobotu. Vláda v Moskve pomôže spoločnostiam, ktoré sú postihnuté opatreniami USA, aby sa  nestratili žiadne pracovné miesta.

Nasledujúci obchodný deň po 6.apríli na ruskej burze ukázal, koľko nových sankcií zasiahlo hospodárstvo : ruský akciový index RTS medzičasom klesol o viac ako dvanásť percent. (Prečo sankcie majú takýto účinok tentokrát, si prečítajte tu .)

Medzi najväčších porazených v ruskom poprednom indexe boli najmä akcie Rus

alu s cenovým sklzom takmer 25%. Výrobca hliníka predtým uviedol, že sankcie by mohli mať negatívny vplyv na jeho podnikanie. Miliardár Oleg Deripaska má najväčší podiel v spoločnosti Rusal. Jeho meno je tiež na zozname.

Rusal sa zúfalo snaží presvedčiť vládu vo Washingtone, aby sa dostal z pod sankcií. Podľa zdrojov blízkych firme , tá je pripravená úplne vymeniť predstavenstvo. V blízkej budúcnosti bude vymenovaná nezávislá správna rada, aby menovala nové vedenie, píše Spiegel.

“Rusal je v kontakte s orgánmi USA a dúfa, že tento krok bude postačovať na jeho odstránenie zo zoznamu sankcií,” vysvetlil jeden vrcholových manažérov Rusalu.

Zostalo však nejasné, či by tento krok viedol USA k zrušeniu sankcií proti spoločnosti Rusal. Hovorca amerického ministerstva financií uviedol, že zníženie účasti samo osebe to nemôže zaručiť. Podľa prezidentskej kancelárie však Rusko nemá v úmysle znárodniť skupinu. “Ďalšie možnosti by sa budú len  skúmať, aby sa pomohlo spoločnosti”, povedal prezidentský hovorca Dmitrij Peskov. Rozhodnutie ešte nebolo prijaté, uzatvára nemecký Spiegel.

Čítajte tiež:

Rusal – významný ruský producent hliníka, nahradí predstavenstvo v snahe dostať sa zo sankcií USA.

Európski politici sa snažia presvedčiť Donalda Trumpa, že je potrebné oslabiť sankcie voči Rusku

Vďaka americkým sankciám voči Rusku nemecký priemysel čelí nebezpečnému nedostatku hliníka

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies